Oba dva stromy rostou u hlavní silnice v Mlýnech a dosáhly po téměř 70 letech takových rozměrů, že ohrožují okolní stavby. "Stromy rostou jen pár metrů od sebe," uvedla starostka Kytlic Monika Hladíková. Pro vzrostlé smrky by si měla přijet speciální nákladní auta předposlední listopadový víkend. Kvůli pohybu velké techniky včetně těžkého jeřábu bude silnice na čtyři hodiny zcela uzavřená.

Strom na Staroměstské náměstí vybrala společnost pořádající vánoční trhy z 26 tipů z celé České republiky. Nakonec vyhrál asi 25 metrů vysoký smrk z Mlýnů. „Strom sázel táta, když se narodila moje sestra, takže stáří víme přesně, bylo to před 58 lety. Protože je krásný, napadlo nás s dcerou Valerií, že by byl hezký na Staromák,“ řekl Petr Kubica.

V Děčíně nainstalovali vánoční stromy.
Místo na náměstí u knihovny. U rozsvícení vánočního stromu zazpívá Hůlka

Smrky se vydají na cestu do hlavního města hned v neděli 20. listopadu, kdy by měly na speciálních návěsech urazit většinu vzdálenosti mezi Mlýny a pražskými náměstími. V neděli večer by měly být kamiony odstavené před Prahou a do metropole by měly dojet následující den.