Jejich poznávacím znamením je pozdrav Petrův zdar. U vody dokážou prosedět hodiny, radost z úlovku kapra či štiky překoná jen máloco. Rybářům na severu Čech se daří dobře, lze tak alespoň usuzovat ze svazových čísel o růstu členské základny. Radost mohou mít i ze zájmu o kapry ze svých kádí. Koupit si šupináče před Vánocemi můžete třeba v ústeckých Chabařovicích. Ceny jsou tam nižší než u obchodních center. „Kilo kapra prodáváme za 84 korun a kilo amura za 89 korun. Za usmrcení ryby si nic neúčtujeme, vykuchání a oddělení hlavy vyjde na 20 korun,“ říká mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský.

Jaký byl tento rok z pohledu rybářů?

Potěšující je pro nás růst členské základny, která aktuálně čítá zhruba 30 tisíc dospělých, přes 700 mládežníků a 3 200 dětí. Zvláště růst v kategorii dětí je pro územní svaz opravdu dobrou zprávou. Důležitá byla taktéž volba nového vedení Severočeského územního svazu. Miloše Urycha ve funkci předsedy vystřídal Jaroslav Holý.

Kolik tun ryb šlo letos do svazových vod?

Mimopstruhové revíry byly zarybněny cca 300 tunami kapra, 10 tunami lína a šesti tunami štiky. S ohledem na dlouhotrvající vysoké teploty a nedostatek vody se nepodařilo splnit zarybňovací plán pouze u candáta. Samozřejmě byly vysazovány i další druhy, jako je amur, ale též okoun, bílá ryba, cejni a jelci. Dlouhodobě například spolupracujeme se společností Unipetrol při navrácení původních druhů ryb do řeky Bíliny.

Lyžařská stopa, ilustrační foto.
Běžkařské stopy ničí řidiči aut i čtyřkolek. Páky chybí

Jak je to u pstruhových vod?

U nich se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem pstruha obecného, řada chovných potoků totiž vyschla a výlovek se z obvyklých 50 000 kusů propadl na 30 000 kusů. Pro udržení atraktivity pstruhových revírů, jako je Ohře, Ploučnice, Kamenice, Jizera a Lužická Nisa, bylo vysazeno 14 tun pstruha duhového a 2,5 tuny sivena amerického. Ten se dával převážně na Liberecko. Tyto ryby byly v tržních velikostech o průměrné váze 0,4 kg/ks. Pstruhové revíry se zarybňovaly též lipany. Do mimopstruhových i pstruhových revírů jsme zároveň vysadili ryby v nadstandardních až trofejních velikostech. Ryby se snažíme vysazovat průběžně během sezony, aby byla udržena atraktivita revírů.

Hejna kormoránů vám decimují řeky i rybníky. Pomůže usnesení vlády, podle kterého bude stát vyplácet myslivcům 500 korun za každého zastřeleného opeřeného predátora?

Jen na území Severočeského územního svazu působí tito predátoři škody v řádech milionů korun. Problém nastává především v zimních měsících, kdy k nám přilétají hejna kormoránů ze severu. O odstřel je nutné žádat výjimku a administrace žádosti není vždy jednoduchá. Zastřelení je tak nyní spíše menší pomocí, významnější by pro nás bylo zrušení jeho ochrany, poté by bylo možné tyto predátory efektivněji redukovat.

Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Iveta Barabášová

Blíží se Vánoce a jen málokterá rodina se obejde na Štědrý večer bez ryby. Má vůbec kapr na českých talířích nějakou konkurenci?

Kapr k tradici vánočních svátků patří. V posledních letech se ovšem stále zvyšuje zájem o amura bílého. Někdo zase preferuje pstruha či lososa.

A co takový pangas?

To není konkurence. Je už obecně známo, v jakých podmínkách je tato ryba především v Jihovýchodní Asii mnohdy chována a zpracovávána. Naopak ryby u nás prodávané jsou původem z rybníků s omezenými možnostmi intenzivního krmení a významný podíl přirozené složky v potravě je důvodem mimořádné kvality svaloviny těchto ryb.

Kolik zaplatí lidé za kapra od vašich rybářů?

Ceny při tradičním prodeji na rybochovném zařízení v Chabařovicích se snažíme dlouhodobě udržovat nízké, lidé též oceňují, že si ryby mohou zakoupit přímo od zkušených rybářů. V letošním roce prodáváme kilo kapra za 84 korun a kilo amura za 89 korun. Za usmrcení ryby si nic neúčtujeme, vykuchání a oddělení hlavy vyjde na 20 korun. Poměrně značnou částku lze tak ušetřit i za požadovanou úpravu vybrané ryby. Prodej organizují samozřejmě také některé naše místní organizace.

Ilustrační foto.
Zrušeno. Do soutěže na 226 autobusů pro krajského dopravce se nikdo nepřihlásil

Ryby od vás půjdou i na charitu. Je to tak?

S myšlenkou obdarovat nějakou organizaci přišel jednatel územního svazu, po domluvě jsme ke spolupráci oslovili Charitu ČR s nabídkou daru až 40 kusů kaprů. Ryby se rozvezou do azylových domů v Lovosicích, České Lípě, Litoměřicích a Ústí nad Labem.

Jaké má svaz plány na příští rok?

Aktuálně se připravuje další rekonstrukce rekreačního zařízení Rybářský domov Vikletice u údolní nádrže Nechranice v hodnotě dva miliony korun. Budeme se snažit udržet revíry, na kterých hospodaříme, a v ideálním případě jejich rozlohu dále rozšiřovat, stejně jako se starat o zvyšování jejich atraktivity mnohdy nadstandardním zarybněním.