Nový pavilon pro opice by měl letos vyrůst v děčínské zoologické zahradě. Nahradí přesluhující expozici, která slouží už desítky let. Město by za něj mělo zaplatit více než dva miliony korun.

„Stávající pavilon opic je chovatelsky i návštěvnicky naprosto nevyhovující,“ vysvětluje ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová, proč se zahrada do rekonstrukce pouští.

V současné době jsou opice v nepříliš prostorných klecích, kde nemají příliš místa pro pohyb. To se ale výstavbou nového pavilonu změní.

„Nová zasíťovaná opičí expozice bude vzdušná. Budou v ní kmeny, soustava lanových prolézaček, chybět nebudou ani žebříky,“ popisuje ředitelka zoo budoucí pavilon, ve kterém najdou svůj domov lemurové.

Vrcholek nového pavilonu bude téměř 10 metrů vysoko, opice tam budou moci vyšplhat po sítích. Do dvou a půl metru nad zemí pak bude hustá síť, aby nemohlo dojít ke zranění nejen návštěvníků, ale ani zvířat samotných.

Během rekonstrukce zoologická zahrada přestěhuje stávající obyvatele dosluhujícího pavilonu do druhé části opičí expozice, případně do zázemí.

KAMZÍCI, ROSOMÁCI I MALÁ FARMA

Novým pavilonem opic ale plány na obnovu zoologické zahrady nekončí. Připravené jsou dva větší projekty za přibližně 10 milionů korun. Na zhruba šest milionů by měla vyjít expozice zvířat z chladných krajů, která má vyrůst na hlavní cestě od pokladny až k expozici mývalů. Podle plánů v ní mají být především velké výběhy doplněné o několik menších staveb.

Na návštěvníky by zde měli čekat kamzíci, sovy a rosomáci, kteří by rozšířili chovatelský záběr děčínské zoologické zahrady.

Druhým velkým projektem, na který má zoologická zahrada stavební povolení stejně jako na expozici zvířat z chladných krajů, je stará farma. Vyjít by měla na přibližně čtyři miliony korun. Na farmě by mohli především malí návštěvníci poznat, jak funguje statek, a seznámit se s běžnými hospodářskými zvířaty.