Na sedm stovek lamp by rádi brzy vyměnili v Jiříkově. „O postupné měnění lamp se snažíme několik let, ale není to tak efektivní. Nyní je ale možné získat dotaci,“ vysvětlil jiříkovský starosta Jindřich Jurajda, proč se město pouští do tak velké výměny najednou. Po jejím skončení budou téměř všechny lampy veřejného osvětlení v Jiříkově vybavené moderní LED technologií. Díky tomu by mohlo toto město na Šluknovsku ušetřit stovky tisíc korun, nyní ročně platí za elektřinu pro lampy okolo milionu korun.

Velká obměna by měla stát okolo deseti milionů korun, velkou část z toho by mohla pokrýt dotace. Příští týden se kvůli tomu sejde zastupitelstvo. Pokud dotace vyjde, zaplatí město z celkové částky šest milionů korun. „Původní návrh byl okolo deseti až dvanácti milionů, nyní bychom se mohli dostat pod deset milionů korun. Uvidíme, jakou konečnou cenu přinese výběrové řízení,“ doplnil jiříkovský starosta.

Kromě výměny lamp počítají v Jiříkově i s tím, že budou muset vybudovat také přibližně třicet nových. V dotačních podmínkách je totiž zajištění určité svítivosti, kterou by současné lampy po výměně za LED svítidla nesplňovaly. Zároveň je potřeba zajistit, aby nesvítily do oken domů a osvětlovaly pouze ulici.

Změna i v Děčíně

Přibližně čtvrtinu lamp veřejného osvětlení se v brzké době chystají vyměnit v Děčíně. Ve dvou etapách plánují vyměnit 1800 výbojkových svítidel za LED. „Zaměříme se především na stará svítidla, která mají 150 a více wattů. Ta jsou především na hlavních tazích, jako je nábřeží nebo Nový most,“ přiblížil náměstek děčínského primátora Ondřej Smíšek.

V září by měla děčínská radnice vyhlásit výběrové řízení na dodavatele. Řada lamp má dnes výbojky s příkonem okolo 50 wattů, u těch výměna za ledky není tak výhodná. Proto se jim Děčín nyní nebude věnovat.

Stejně jako pro jiná města, i pro Děčín je výměna lamp veřejného osvětlení velkým tématem především z hlediska ceny energií, které za poslední dva roky velmi výrazně vzrostly. Zatímco v roce 2021 zaplatil magistrát za elektřinu pro lampy necelých 9 milionů, o rok později to bylo 11 a letošní rozpočet počítá s částkou 26 milionů korun. Děčín tak může i při výměně pouhé čtvrtiny lamp ušetřit několik milionů ročně.

LED technologii využívají na veřejném osvětlení už několik let ve Varnsdorfu. Tam za tu dobu vyměnili několik tisíc osvětlovacích bodů. Předloni vyměnili lampy na Studánce. Už dříve se nového osvětlení dočkaly ve druhém největším městě děčínského okresu například ulice Legií, Partyzánů, Chmelařská či Hrnčířská.