Skoro šestiletá Míša je jednou z několika desítek dětí a jejich rodin, které si mohou pochvalovat pomoc Charitního sdružení Děčín. To také pro dívku získalo speciální kočárek.

„Dcera má dětskou mozkovou obrnu. Dříve jen lezla po zemi, teď chodí po špičkách. Bez kočáru se prostě nikam spolu nedostaneme. Ten, který jsme získali díky projektu ze sbírky Pomozte dětem, je perfektní. Lehký, udělaný takříkajíc na míru,“ pochvaluje si kočárek Drahuše Nováková.

Složitý život

Rodina bydlí ve druhém patře staršího domu. Výtah tam není. Proto bylo před získáním nové zdravotní pomůcky hodně složité tahat z přízemí do bytu a naopak těžký kočárek, který Novákovi dostali od státu, ale museli část peněz doplatit.

„Úplně jednoduché to není ani teď. Mozkovou obrnou je totiž postižený i syn Lukáš. Pro něj jsme potřebovali získat vozík. Při vyřizování žádosti jsme si užili dost nervů. Dvakrát jsme neuspěli ani s požadavkem na příspěvek státu na zakoupení osobního auta. Koupili jsme si sami starší, ale do něj se kočárek s vozíkem nevejdou,“ připomíná maminka Míši.

Trable by se zmenšily, pokud by Novákovi se třemi dětmi a asistenčním psem Maxem získali nějaký bezbariérový byt. Zatím o něj žádali marně.

Spousta starostí

„Těch starostí, které naše klientské rodiny se zdravotně či jinak postiženými dětmi prožívají, je spousta. Máme radost, pokud se je daří řešit i s naší bezplatnou pomocí, tvrdí Štěpánka Staňová, která u Novákových i v několika dalších děčínských rodinách zajišťuje asistenční službu.

„Je to pro nás neocenitelná pomoc, bez které bych některé starosti a problémy těžko zvládala. Děti si na paní Štěpánku zvykly, Míša jí za kočárek poděkovala takovým diářem, aby si tam vždycky poznamenala, kdy k nám má zase přijít,“ poznamená paní Drahuše Nováková s úsměvem. K tomu vždy moc důvodů nemá.

„Třeba by podobnou pomoc rodinám v obtížné situaci dokázaly zajistit i jiné organizace. Ale jako placené služby. Pro rodiny, jejichž příjmy jsou většinou dost nízké, je taková možnost nepřijatelná. Proto využívají našich služeb,“ uvedla vedoucí týmu terénních asistentek děčínského Charitního sdružení Adriana Andrová.