„Strom smetl lavičku, na které o pouhých dvacet minut dříve sedělo pětileté a tříleté dítě. O kousek vedlo bylo pět dalších dospělých lidí," říká Přemysl Šatný.

Toho ani jeho známé ani v nejmenším nenapadlo, že by je mohla těžba stromů ve stráni ohrozit. Lesní dělníci totiž pracovali přibližně sto metrů od jejich domu a nikdo je před probíhající těžbou ve svahu nad zahradou nevaroval.

„Ač podle zprávy na stránkách magistrátu města Děčína, měli být obyvatelé ohrožených domů informováni, k ničemu takovému nedošlo, ani ze strany města, ani ze strany SDH Horní Žleb, na které se odvolávají. Paradoxně vytěžením vzrostlých dubů hrozí zvýšená pravděpodobnost uvolňování kamenů," pokračuje Šatný.

Krátce po pádu stromu byla těžba v prudkém svahu zastavena.

„Po jednání, které vyvolalo město Děčín, se pozastavila těžba do středy 13. června. Pokud těžební firma splní veškeré požadavky na zjištění bezpečnosti, které vyplývají ze smlouvy a bude je i nadále schopna garantovat, bude těžba pokračovat ve čtvrtek. Město důrazně upozorňuje obyvatele této části, aby se pokud možno nezdržovali v blízkosti těžby," říká mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Zakázku na těžbu v Horním Žlebu získala v aukci Lesů ČR firma Prima parket.

„Postavíme zde lanovku a zpevníme oplocení. Původně jsme zvažovali, že taková opatření provedeme hned na počátku. Bohužel jsme to neudělali. Je to pro nás nepříjemná situace, ale jde o těžbu v extrémně náročném terénu," říká jednatel Prima parketu Josef Vávra.

Případem se již zabývá policie, což Děčínskému deníku potvrdil mluvčí policie Vojtěch Haňka.

„Přijali jsme oznámení, ale zatím to nebylo vyhodnoceno jako přestupek nebo trestný čin," řekl včera před polednem. To se ale ještě během pondělního odpoledne změnilo. Přemysl Šatný se totiž rozhodl podat trestní oznámení kvůli obecnému ohrožení.

„Podávání trestního oznámení mi přijde dost přehnané. Zodpovědný rodič by své děti pod těžbu nepustil. Nechci se ale pouštět do spekulací, zda tam ty děti opravdu byly, nebo je to jen vylepšení celé situace," prohlásil Josef Vávra z těžařské firmy.

„Asi jsme tam neměli být. Ale bydlíme tady dva týdny a nikdo nás předem nevaroval. Naprosto jsem neměl šanci vyhodnotit nebezpečí, obzvlášť, když se těžilo poměrně daleko od domu," oponuje Vávrovi Přemysl Šatný.