Zádušní mše, vlajky na půl žerdi, minuta ticha. Tak uctí obyvatelé Děčínska oběti letecké tragédie, při které zahynul i polský prezident Lech Kaczyński s manželkou. Česká vláda obyvatele republiky vyzvala, aby památku obětí polské tragédie uctili minutou ticha v sobotu. Sportovní akce se rušit nemusí.

Sportovci proto uctí památku obětí minutou ticha. „Už jsem informoval všechny naše oddíly, před každým zápasem bude minuta ticha,“ řekl předseda TJ Slovan Varnsdorf Jiří Žďárský. Památku uctí i mládežnické oddíly. „Zápasy rušit nebudeme. Dostatečnou úctu zemřelým prokážeme,“ dodal Ždárský.

Minutu ticha před každou bohoslužbou plánuje i kněz Marcel Hrubý, který na Děčínsku spravuje čtrnáct farností. „Bohoslužba sice nebude ve všech, ale tam, kde bude, uctíme i památku mrtvých,“ řekl Hrubý. Dodal, že uvažuje i o Zádušní mši. Ta by se měla podle všeho konat v kostele v Malé Bukovině. „Vše zatím plánujeme, přesné termíny ani časy jsem s nikým nedohodl, uvidíme podle situace,“ doplnil Hrubý.

Ani rodina Tomáše Luczkówa z Děčína, která má příbuzné v Polsku na Den smutku neplánuje nic významného. „S příbuznými jsme už mluvili. Doma rozebíráme, co s Polskem bude dál,“ řekl Tomáš, jež má v Polsku tetu a strýce. „Spíš o tragédii mluvíme v celoevropském měřítku. Polsko je velká země, myslím, že nyní se její vývoj na několik let zastaví,“ spekuloval Luczków.

I radnice na Děčínsku se ke Dni smutku připojí. Na všech obecních a městských úřadech by měly viset vlaky na půl žerdi. Někde udělají i více. Vedení města Rumburk odjelo už 13. dubna do Prahy, aby na polském velvyslanectví vyjádřili hlubokou soustrast s tragickým úmrtím polského prezidenta Lecha Kaczyńského a členů jeho delegace. „Jsem otřesen tragédií a těžko hledám slova, kterými bych polským přátelům vyjádřil svou účast v jejich zármutku,“ komentoval události z 10. dubna starosta města Jaroslav Sykáček. Přiznal, že byl překvapen osobním přijetím velvyslancem Janem Pastwou a dodal, že i to je důkazem přátelských vztahů mezi obyvateli Polska a města Rumburk.

V Rumburku už státní vlajka visí na půl žerdi v těchto dnech, ostatní města se připojí až o víkendu. „Sundáme vlajku Evropské unie a městskou vlajku. Na stožár přijde pouze státní vlajka, která bude viset na půl žerdi. Učiníme tak na obou budovách magistrátu,“ řekla mluvčí děčínské radnice Romana Silvarova.

Letadlo s prezidentem Lechem Kaczyńskym a dalšími vrcholnými činiteli Polska, kteří ho doprovázeli na cestě do Katyně, se zřítilo v neděli 10. dubna. Celkem zemřelo 98 pasažérů a členů posádky.

Naposledy Den smutku vláda vyhlásila 8. dubna 2005 po smrti papeže Jana Pavla II.

Zákon neupravuje jak má Den smutku vypadat
V Den smutku nejsou vydávána žádná omezení
Je vydána pouze výzva – na vládních a veřejných budovách by měly vlajky viset na půl žerdi
Pro organizátory kulturních, společenských a sportovních akcí není většinou vydáváno žádné závazné nařízení
Kasina, herny a sázkové kanceláře nemusí v Den smutku zavírat