Ministerstvo dopravy připravuje revizi novely silničního zákona, jenž přikazoval strážníkům městské policie umístit značky na místo, kde budou měřit rychlost. Některé obce a města zbytečně vyhodily peníze.

„Značky jsme nakoupili už před časem, stály nás několik tisíc korun,“ potvrdil mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Zrušení vítají

V Děčíně strážníci měřili na několika vytipovaných místech a pokud dojde ke změně zákona, strážníci ji vítají. „V úsecích, které byly označeny, samozřejmě téměř nikdo rychlost neporušoval, jakmile ovšem řidiči míjeli značku označující ukončení měřeného úseku, znatelně šlápli na plyn,“ poznamenal Pavlík. Měřili jsme na několika vytipovaných úsecích schválených Policií ČR několikrát týdně. Vyšší bezpečnost na silnicích podle Pavlíka skončila za značkou. Jeho slova korespondují s tím, co Lidovým novinám řekl minulý týden mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. . „Ty značky podle nás nemají velký smysl. Řidičům jen napoví, kde zpomalit, aby se vyhnuli pokutě, a kde naopak beztrestně zrychlit,“ uvedl.

Také policisté smysl značek nechápali. „Vždycky jsme se strážníky dohodli, kde měřit a konkrétně na Děčínsku jsme nezaznamenali jediný případ, že by měřili nesmyslně jenom, proto, aby vybrali pokuty,“ řekl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Někdo značky ještě nekoupil

Některá města zatím značky vůbec nenakoupila. „Požádali policii jsme o schválení míst, kde můžeme měřit, značky jsme ale nestihli zatím nakoupit a jsem rád, že je snad kupovat nebudeme muset,“ pochvaloval si starosta České Kamenice Miroslav Weis.

Obdobně jsou na tom ve Varnsdorfu. „Nic jsme nekupovali a ušetřili tak rozpočtu několik tisíc korun,“ řekl varnsdorfský starosta Josef Poláček. Dodal, že i v jeho městě strážníci řidiče kontrolovali vždy se státní policií. „Samozřejmě vždycky společně vytipovali místa, kde to bude nejúčinnější,“ vysvětlil Poláček.

Povinnost označit místa, kde obecní policie měří rychlost, platí od začátku roku. Místa, kde mohou městští strážníci měřit rychlost, určí policie. Počátek a konec úseku měření musejí být podle zákona označeny přenosnou dopravní značkou s vyobrazením kamery snímající rychlost a nápisy „Měření rychlosti“ a „Konec měření rychlosti“.