Změňte vládní nařízení požadující povinnou maturitu z matematiky. Takový požadavek slyšel při své návštěvě Děčína ministr školství v demisi Robert Plaga od ředitele děčínské zemědělské školy Libora Kunte. U ministra našel pro své názory pochopení.

Maturity z matematiky upravuje vládní nařízení, podle nějž má být povinná na některých typech škol. Například na zemědělských. „Pro naše absolventy je daleko cennější, že si umí spočítat koncentrace postřiků nebo plochy, než aby uměli dokonale integrální počet,“ řekl při setkání s ministrem Plagou Kunte.

„JE TO STRAŠÁK“

Podle názoru ředitele může povinná zkouška z matematiky jeho školu diskriminovat. Například na zdravotnických školách taková povinnost není.

„Děti ve 14 letech nevědí, čím chtějí být. A tak si mnohdy vybírají školu podle toho, jestli budou muset maturovat z matematiky, nebo ne. To je pro nás diskriminační,“ dodal Libor Kunte.

Robert Plaga mu dal částečně za pravdu. Podle něj je potřeba vést debatu o tom, zda povinné maturity zvýší matematickou gramotnost. „Rozhodně nechci zpochybňovat význam matematiky, který podle mě stále roste. Je ale potřeba změnit přístup k výuce matematiky a nikoli postavit studentům do cesty dalšího strašáka,“ řekl po pondělním jednání na zemědělské škole v Libverdě Robert Plaga.

Pokud bude Plaga ministrem i v druhé vládě Andreje Babiše, chystá se problematiku povinných maturit z matematiky otevřít. „Situace je jednodušší v tom, že jde o vládní nařízení a není potřeba absolvovat celý legislativní proces,“ dodal Robert Plaga.