Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kozí dráze zvoní umíráček

Děčín - Správa železniční dopravní cesty připravuje podklady pro zahájení správního řízení na zrušení trati.

18.6.2008 24
SDÍLEJ:

Kozina opět vyjelaFoto: Deník/Karel Pech

Ministerstvo životního prostředí nevydá stanoviska k posudku EIA k dálničnímu přivaděči v Děčíně. Posečká s ním do doby, než se rozhodne o osudu trati. Uvedla to mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Tvrdila, že o pozdržení požádalo Ředitelství silnic a dálnic České republiky a ministerstvo dopravy.

„To mohu potvrdit, pokud se Správa železniční dopravní cesty a ministerstvo dopravy dohodnou o tom, že trať zcela zanikne, potom nám nic nebrání v cestě pokračovat v přípravách na výstavbu přivaděče k dálnici,“ řekl Karel Horníček z Ředitelství silnic a dálnic České republiky.

Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že podklady pro stanovisko už má. „Vypořádání připomínek a jejich zapracování do návrhu stanoviska zpracovatel posudku už udělal, zároveň ministerstvo odeslalo podklady pro zaplacení faktury za posudek oznamovateli, kterým je ředitelství silnic a dálnic,“ řekla Krebsová. Dodala, že ministerstvo podle zákona může vydat až poté, kdy ŘSD fakturu zaplatí.

Správa železniční dopravní cesty právě nyní na podkladech pro zahájení správního řízení na zrušení Kozí dráhy pracuje.
„S ohledem na současnou situaci, kdy ze strany Ústeckého kraje ani jiných dopravců nebyla objednána pravidelná osobní doprava a současně je využití této trati nákladní dopravou minimální, je třeba pečlivě zvažovat budoucnost této trati,“ řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Anna Kodysová. Vysvětlila, že Správa železniční dopravní cesty je sice v pozici vlastníka dráhy, ale přesto nemůže o zrušení této trati rozhodnout. To přísluší ze zákona o dráhách výlučně drážnímu správnímu úřadu. „V tomto případě vykonává funkci drážního správního úřadu ministerstvo dopravy,“ poznamenala. Už jen na něm podle Kodysové bude zvážit všechny argumenty pro a proti včetně argumentů ekonomických.

„Ekonomická pravidla platí všude a ať se nám to líbí, nebo nelíbí, železnice nemůže být v tomto směru výjimkou,“ upozornila.

Ministerstvo dopravy ale na základě podkladů a analýz od Správy železniční dopravní cesty také ihned nerozhodne.
„Musí vzniknout expertní skupina, která podklady posoudí a udělá vlastní analýzu, vyloučí se tak případné dohady o tom, že Správa železniční dopravní cesty dělala analýzy neobjektivně. Pak bude mít slovo ministr,“ řekl Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
Nechce a prý ani nemůže předjímat, jak to s Kozí dráhou dopadne.
„Na trati ale není objednaná pravidelná doprava. Peníze, které by obce chtěly do provozu investovat, by určitě nemohly pokrýt náklady s provozem. I mezi občasnými jízdami musí totiž vlastník trať udržovat, před každou jízdou ji prohlédnout, případně opravit,“ řekl Ptačinský.

Starosta Telnice Jaroslav Doubrava (KSČM) si myslí, že by ministerstvo životního prostředí mělo posoudit všechny varianty dálničního přivaděče. „Nemělo by čekat pouze na rozhodní ministerstva dopravy,“ řekl. Rušení trati podle něj není rozhodně na místě.

Doubrava také řekl, že malé regionální tratě jsou zatím méně využívané kvůli autům a autobusům. Za několik let se ale stanou páteří regionální dopravy. „Čím je dnes menší a bezvýznamná trať, tím důležitější bude za deset let,“ sdělil Doubrava a jedním dechem dodal: „Proto musíme nejen Kozí dráhu, ale veškeré drobné regionální tratě uchovat.“

Obce chtěly do víkendových jízd na Kozí dráze v příštím roce investovat půl milionu korun. Podle Českých drah však základní udržování trati vyjde na šest a půl milionu ročně.

V současné době vlaky na trať nesmí. České dráhy tu kvůli havarijnímu stavu v některých místech vyhlásily výluku. Opravy vyjdou na zhruba dva miliony korun. Momentálně se na opravách nepracuje, i Správa dopravní cesty Ústí nad Labem čeká, jak to s tratí dopadne.

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
RADEK NOHL


Autor: Alice Klaubenschalková

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:
DĚČÍNSKÝ KRASOBRUSLAŘ  Michal Češka bude se svou kanadskou partnerkou  Cortney Mansour reprezentovat na olympiádě v Pchjončchangu.

Olympiáda? Stále tomu nevěřím, kroutí hlavou Češka

Lužická nemocnice v Rumburku.

Rumburk nabídne nemocnici v tendru, rozhodl jeden hlas

FOTO: V Bynově hořel les. Na vině byla zábavná pyrotechnika

Děčín - K nahlášenému požáru lesního porostu vyjely ve středu v půl páté odpoledne jednotky hasičů z Děčína a Jíového.

Čtvrtečník Martina Schulze: Tenkrát uran a nyní lithium?

Doubice - V pravidelném seriálu Děčínského deníku se Martin Schulz tentokrát zaměřil na lithium.

Ředitel Jakubec školu nezvládá, odvolejte jej, žádá školská rada

Varnsdorf – Situací na škole ve Varnsdorfu se už zabývá krajský úřad.

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

Děčín - Kam po základce? Několik desítek středních škol a učilišť přijelo v úterý do děčínského nákupního centra Pivovar, kde se konala tradiční přehlídka Škola Děčín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení