„Ještě před pár lety to bylo tak jedno promile ze všech obyvatel výběžku. Dneska je nás dvojnásobek. Na Šluknovsku je aktivních otužilců odhadem kolem stovky,“ potvrdil růst zájmu o ledovou koupel spolupořadatel víkendového srazu otužilců u krásnolipského rybníku Cimrák Milan Hulán z Varnsdorfu. On sám se věnuje otužování osmou sezonu.

Jednou z těch, která rozšířila řady otužilců, je i Lenka Obergruberová z Rumburka. Ledovou vodu si poprvé vyzkoušela 13. listopadu 2015 na rumburském koupališti. Dlouho přitom nemohla najít nikoho, s kým by se chodila v zimě koupat. Až viděla reportáž televize rumburského gymnázia a podařilo se jí dát dohromady s místními otužilci.

„Dnes je otužování už součást mého života. Má pozitivní vliv na duši i tělo. Vyplaví se endorfiny, je to krásný pocit,“ pochvalovala si po koupání v Cimráku Obergruberová. V dvoutisícových Mikulášovicích se otužování věnuje okolo padesáti lidí. Jedním z nich je také devítiletý Jiří Havlíček. „Nejprve je to nepříjemné, ale když jsem ve vodě déle, je to už lepší,“ popsal hoch své pocity v teple kulturního domu. Šlo o nejmladšího otužilce, který našel odvahu se ponořit do Cimráku.

Vodu si pochvaloval také Richard Nagel z Krásné Lípy. „Čekal jsem to horší. Teprve když jsem vylezl z vody, začala mi být zima. A je mi pořád,“ řekl Nagel po hodině od vynoření v teple kulturáku, kde setkání otužilců pokračovalo. Podle Hulána je otužování společensko–sportovní disciplína, na kterou je potřeba se nachystat. Kolem otužování se totiž vytvořila poměrně velká komunita lidí, která jím žije. Zároveň přiznává, že zimní koupání skrývá nebezpečí a je potřeba dodržovat určitá pravidla.

„Jít do vody v zimě je čirý hazard i pro člověka, který je trénovaný a zná své tělo. Ale pořád jej nezná do té míry, aby věděl, zda jeho srdce a cévy změnu teploty vydrží. Ideální je to prokonzultovat s lékařem, v lepším případě udělat i zátěžový test,“ poradil Hulán. Lidé by se také v zimě neměli chodit koupat sami a rozhodně ne do vody, kterou neznají.

„Nejlepší je začít s otužováním už v létě. Jak postupem času klesá teplota vody, je dobré nepřestat a chodit plavat pravidelně. Tělo si tak na klesající teplotu vody postupně přivyká,“ nabídl Milan Hulán návod na to, jak se ponořit uprostřed zimy do ledové vody. Nejdůležitější je podle něj naslouchat svému tělu. Do studené vody by lidé neměli chodit na více než 20 minut. „Pokud by to bylo déle, vyplaví se tolik endorfinu, že omámí mysl člověka, ten ztrácí nad sebou kontrolu a voda mu přijde najednou teplá,“ dodal otužilec z Varnsdorfu.