Vzduchem létající trestní oznámení nebo vyčítání nedostatku informací zastupitelům. Tak obhajují čtvrteční odvolání mikulášovické starostky Miluše Trojanové její odpůrci. Dnes už bývalá starostka si naopak myslí, že za jejím odvoláním byl strach o práci. V létě totiž končil mandát ředitelkám základní i mateřské školy.

Nečekaně bouřlivé a dlouhé bylo čtvrteční jednání zastupitelů v Mikulášovicích. Po přibližně čtyřhodinovém jednání odvolali jasnou většinou starostku Miluši Trojanovou.

„Nejvíce se mluvilo o trestních oznámeních, která proběhla mezi paní starostkou a členy zastupitelstva. Dalším důvodem byla špatná komunikace a nedostatečné informování zastupitelů,“ vysvětluje důvody pro změnu ve vedení města ve volebním roce nový starosta Mikulášovic Emil Bláha, který povýšil z postu místostarosty.

S tím ale odvolaná starostka nesouhlasí. Podle jejích slov se zastupitelé, kteří si na nedostatek informací stěžovali, na radnici na podobné věci neptali. Hlavní důvod ale viděla Trojanová necelý den po odvolání ze starostenského křesla jinde.

„V srpnu končí mandát ředitelce školy i školky, které jsou na svých místech dlouhé roky. A obě se zřejmě bály, že na jejich místa vyhlásím výběrová řízení,“ je přesvědčená Trojanová.

V zastupitelstvu totiž mají obě ředitelky podle jejích slov dostatek spojenců.

„Jedna ředitelka má v zastupitelstvu tři učitele. Druhá ředitelka má v zastupitelstvu syna, manžela a zaměstnance,“ vypočítala Trojanová. Dohromady má mikulášovické zastupitelstvo 11 členů.

Mikulášovicemi zmítalo několik sporů týkající se například kácení stromů nebo zakázky, kterou získala firma manžela bývalé starostky. Děním v dvoutisícovém městě se tak zabývala policie nebo Česká inspekce životního prostředí.

„Já jsem podala trestní oznámení týkající se veřejné zakázky realizované za předchozího starosty před sedmi lety, u které se dnes začaly projevovat vady, kvůli nimž nesvítí veřejné osvětlení,“ doplnila Miluše Trojanová, která nadále zůstává řadovou členkou zastupitelstva.

O další mandát by se pak chtěla ucházet v podzimních volbách. „Budeme muset zvládnout to, co je naplánováno a co je dáno dopředu. A uvidíme, co přinese doba a čas. Jsou situace, které nemůžeme předvídat,“ nastínil zbytek volebního období nový mikulášovický starosta Bláha.

ODMĚNA K ODCHODU

Paradoxem čtvrtečního jednání byl bod následující po odvolání Miluše Trojanové. Zastupitelé jí totiž odhlasovali 50tisícovou odměnu, kterou ocenili její práci pro město. Během sedmi let se jí podařilo pro město získat téměř 50 milionů korun z dotací. Postupně se podařilo opravit například dům kultury, parky nebo kuželnu.

Letos končící volební období bylo na Děčínsku poměrné klidné, k podobným změnám v zastupitelstvu docházelo jen výjimečně. Stejně jako v Mikulášovicích vyměnili starostu v sousední Dolní Poustevně. Na konci dubna 2016 tam Vladimíra Tesaříka nahradil Robert Holec, který se stal zastupitelem pouhé dva měsíce před zvolením starostou.

Nespokojení zastupitelé tehdejšímu starostovi Poustevny vytýkali i odchody zaměstnanců z radnice, kde neměl kdo zpracovávat například žádosti o nejrůznější dotace. Zastupitelé Dolní Poustevny byli s prací vedení města nespokojeni delší dobu. V únoru zvolili jako neuvolněného místostarostu Miroslava Jemelku, který stál v čele Poustevny několik volebních období.

Část vedení se změnilo také v Benešově nad Ploučnicí. V létě před třemi lety padla celá tehdejší rada a místostarostka Petra Tojmarová. Tu nahradil později Petr Jansa. Starosta Filip Ušák spory v zastupitelstvu ustál.