Mikulášovičtí "dobráci" se zařadili do projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji. Během několika dnů až týdnů začnou vyjíždět jako takzvaní first respondeři na žádost Zdravotnické záchranné služby a následně krajského operačního střediska Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje k pacientům v ohrožení života. Zdravotníci z Velkého Šenova totiž například mohou právě zasahovat u jiného pacienta a mikulášovičtí hasiči mohou být na místě dříve než další sanitka z Rumburku.

AED je přístroj určený k laické resuscitaci. Je-li to třeba, srdci pacienta podá elektrický výboj. Defibrilátor Lifepak 1000 hasiče na místě naviguje česky mluvenými pokyny. Defibrilátor hasičům v podstatě neumožní udělat při záchraně života chybu, přesto prošli základním zdravotnickým školením. Výhodou přístroje také je, že elektrody přilepené na těle pacienta jsou kompatibilní s těmi, které používají posádky v sanitkách. Zdravotníci po příjezdu na místo pak pouze přepojí elektrody na svůj lepší přístroj bez zdržení. 

Díky projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji, který odstartoval v dubnu 2011, se ke konci loňského roku podařilo zachránit už 170 lidí. Mezi prvními first respondery byli proškolení strážníci městské policie v Dubí, Krupce a Varnsdorfu. Velké zkušenosti s přístrojem mají už také dobrovolní hasiči z Dolní Poustevny či Jiříkova nebo profesionální hasiči z Varnsdorfu či Šluknova. Vzhledem k náročnému a členitému horskému terénu Krušných hor je do projektu zapojena také Horská služba působící na území Ústeckého kraje.