Tři sta metrů stoupání na zámek Dlouhou jízdou vyjde málokterý turista na jeden zátah. Stejně tak Žižkovu ulici vedoucí k zoologické zahradě na Pastýřské stěně. Problémy mají především starší lidé nebo rodiny s malými dětmi.

Právě proto město Děčín loni v polovině letních prázdnin začalo nabízet možnost svezení se mikrobusem. Služba ale měla krátké trvání, letos je totiž zrušena.

„O svezení byl poměrně malý zájem. Bylo to pro nás zklamání," říká náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík.

Podle původních záměrů měl tak zvaný ZZBus jezdit pouhý jeden měsíc a město za to mělo zaplatit necelých 70 tisíc korun. To spolu s malým zájmem ze strany turistů rozhodlo, že město letos tento autobusový spoj nevypraví. Je přitom zajímavé, že například děčínská zoo loni pokořila návštěvnický rekord. Děčínský zámek pak patří mezi nejnavštěvovanější památky na severu Čech.

„Turistická sezóna je již 
v plném proudu a nestihlo by se vše včas připravit tak, aby bylo možné linku včas zpropagovat a spustit," vysvětluje mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.
Přesto ale vedení radnice 
a magistrátní úředníci myšlenku propojení dvou poměrně značně vyvýšených turistických lákadel zcela nezavrhují. Je totiž možné, že se turistický spoj do města vrátí 
v příští sezóně.

„Vzhledem k personálním změnám na oddělení cestovního ruchu by se to letos včas nestihlo. Pokud budeme tuto linku chtít příští rok provozovat, tak musíme začít s přípravami již na jaře. Kromě jiného je potřeba vysoutěžit dopravce, který by mezi zámkem a zoologickou zahradou jezdil," dodává Valdemar Grešík.

Autobusovou linku zřídilo město především pro lidi se zhoršenou pohyblivostí nebo rodiny s malými dětmi. Na zámek totiž vede třistametrové stoupání Dlouhou jízdou, do které je vjezd osobním automobilům zakázán. Problematická je doprava také do zoologické, ke které vede úzká silnice do prudkého kopce. Před samotnou zahradou je navíc omezená kapacita parkování.