Krabice, balící papír nebo sklo, to všechno a v mnohem větším množství než v jiných obdobích, končí v kontejnerech právě během svátků. Obyvatelé měst na Děčínsku ale nemusejí mít strach, že by je odpadky zavalily. Svoz komunálního odpadu totiž bude zajištěn i přes Vánoce a na Silvestra.

„Obyvatelé Děčína mohou být klidní, v ulicích kolem kontejnerů by neměl být žádný nepořádek, popeláři budou jezdit v ty dny, na jaké jsou lidé v jednotlivých čtvrtích města zvyklí, v celém padesátitisícovém Děčíně probíhá svoz odpadků průběžně každý den,“ potvrdila mluvčí děčínského Magistrátu Markéta Lakomá.

Kromě papíru vede v objemu odpadu na konci roku také sklo, hlavně to nevratné nápojové.

„S tím počítáme, také proto jsme právě po Vánocích a Silvestru posílili svoz tříděného skla z barevných kontejnerů, po Novém roce pak budou moct lidé vyhazovat na odpadová místa i vánoční stromky,“ zakončila mluvčí Markéta Lakomá.

Obdobně jako v Děčíně postupují i v ostatních městech okresu.

Ve Varnsdorfu dvakrát týdně

Ve Varnsdorfu jsou na zvýšený objemu odpadků připravení.

„Firma, která nám svoz zajišťuje, bude jezdit v obvyklé dny, u rodinných domků to bude jednou týdně, na panelákovém sídlišti pak dvakrát. Plánujeme posílit i svoz kontejnerů na tříděný odpad, ten by měl být vyvezen během svátků dvakrát a to kompletně, papír, sklo i plasty,“ sdělil Michal Špánek z Odboru životního prostředí varnsdorfské radnice.

Ve Varnsdorfu se postarají i o odstrojené živé vánoční stromky.

„I na to jsme pamatovali, co a jak s živými jehličnany dáme občanům vědět po Novém roce, odvoz odpadu máme naplánovaný dlouhodobě a letos budeme postupovat stejně jako v letech minulých, v ulicích bude čisto,“ dodal Michal Špánek.

Českou Kamenici projíždějí popeláři také dvakrát do týdne, a to hned po sobě v pondělí a úterý. Jinak tomu nebude ani během týdne od Vánoc do Silvestra. Opadávající pichlavé symboly Vánoc mohou lidé po svátcích nosit to sběrného dvora. Ten českokamenický má na sklonku roku otevřeno od pondělí do pátku. Po Novém roce i v sobotu.

Rumburk nebude pozadu

Ani Rumburk nezůstává v úklidu pozadu.

„U nás jezdí popeláři podle jednotlivých rajónů od pondělka do pátku. Ani poslední týden v roce to nebude jiné, v Rumburku se odpadky odklízejí i ve sváteční dny. Ve čtvrtek firma vyveze ještě barevné nádoby na tříděný odpad,“ řekla referentka Odboru komunálních věcí v Rumburku Jaroslava Škrková.

Benešov zásobuje ZOO

V Benešově nad Ploučnicí pojedou podle plánu.

„Ve městě jezdí popeláři dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek. Tyto dny svátky nejsou, takže žádná změna nebude. Odpadky se vyvezou tak jako obvykle,“ řekl Miroslav vrabec z Odboru životního prostředí v Benešově nad Ploučnicí. Stromečky od obyvatel Benešova poslouží i po Vánocích.
„Jehličnany necháme rozdrtit štěpkovačem na biomasu, případně je odvezeme zvířatům do děčínské zoologické zahrady,“ dodal Miroslav Vrabec. Stromky najdou v ZOO široké uplatnění. Využijí se například jako zákryty pro bažanty či jako krmivo.

Rádi stromky okusují

„Rádi je okusují například kozy šrouborohé a kozorožci, kmínky a větvičkami nepohrdnou ani koně, domácí kozy nebo ovce, také hlodavci kapybary je mají rády, brousí si totiž o ně zuby,“ vysvětlit zoolog děčínské zahrady Roman Řehák. Zároveň s úsměvem dodal, že přijímají pouze stromky řádně očištěné, bez ozdob, třepení a cukroví.