Ústečan Jan Koutník ucítil zápach před několika dny na parkovišti za poštou na Masarykově ulici. „Když jsem šel po lávce nahoru, tak jsem si všiml, že u místního řeznictví stojí kafilerní vůz a v něm ležela mrtvá kráva,“ popsal Koutník.

„Běžné to rozhodně není,“ zareagoval mluvčí Krajské veterinární správy Petr Pilous. Zároveň dodal, že pokud není mrtvé zvíře nakaženo, tak to není zakázáno.
Jednatel společnosti a ekonomický ředitel Vapo Vladimír Bohuslav sdělil, že se jednalo o výjimku. „Budeme to řešit, aby se to už neopakovalo,“ podotkl Bohuslav.

Podle Petra Pilouse firmy při svážení odpadu po smluvených místech šetří. Nepochopitelné je však podle Koutníka, že automobil mrtvou krávu převážel po celé krajské metropoli a teprve poté odjel na kafilérii.
„Snažíme se jim domlouvat. Měly by to udělat úplně obráceně. Nejdříve nabrat odpad po obchodech ve městě, a až nakonec naložit mrtvé zvíře,“ řekl Pilous s tím, že to kafilerním firmám nařídit nemohou.

Na dotaz Deníku, zda jsou řidiči společnosti Vapo informováni, že takto mají postupovat, Bohuslav odpověděl: „Samozřejmě, že o tom vědí. Říkáme jim, že nejdříve musí jezdit po městě a poté teprve za zemědělci.“

Koutníka však mrtvé zvíře ve voze zarazilo. „Kráva přeci nechcípne jen tak, zřejmě musela zemřít kvůli nějaké nemoci. Navíc, oni s ní jezdí po městě v takovém vedru,“ řekl Koutník.

Podobným případem se už před časem Krajská veterinární správa zabývala. Tehdy společnost žádnou sankci nedostala. Pilous sdělil, že na základě fotografií celý případ prošetří.

Krajská veterinární správa může firmě uložit pokutu pouze v případě, kdyby z vozu vytékala nějaká tekutina, nebo by se společnost dopustila jiného přestupku. Hrozila by jí pokuta až do výše půl milionu korun.