K razantnímu způsobu vymáhání pohledávek přistoupili ve Varnsdorfu. Tamní radnice upozorňuje, že navázala spolupráci s exekutorským úřadem a soudním exekutorem. Apeluje na všechny, kteří nemají své závazky vůči městu v pořádku, aby urychleně ve vlastním zájmu provedli nápravu.

„Stále větší počet občanů považuje za normální své závazky vůči městu neplatit. Počet neplatičů a výše nesplacených pohledávek města roste. Situace je neúnosná a je potřeba ji řešit účinněji než doposud. Chci varovat dlužníky, že po předání soudnímu exekutorovi je možné, že se jejich pohledávka několikanásobně zvýší,“ uvedla Jitka Benešová, která má ve Varnsdorfu na starosti vymáhání pohledávek města. V loňském roce nejvíce lidé ve Varnsdorfu dlužili za komunální odpad. Počet dlužníků předaných do vymáhání za jejich neplacení rapidně narostl.

„Pohledávky města se snažíme vymáhat co nejúčinněji a využíváme všechny způsoby, které nám zákon umožňuje. Se soudním exekutorem jsme začali spolupracovat, protože má daleko větší možnosti při vymáhání dlužných částek,“ doplnila Romana Macová. Pokud své závazky chtějí neplatiči řešit, mohou stále kontaktovat městský úřad na čísle 412 372 241, lince 148.

V Děčíně, kde neplatiči mají od března možnost uhradit své dluhy přímo za sociálních dávek, které dostávají od magistrátu, vybralo město sto devatenáct tisíc korun. S dlužníky sepsalo již tři sta žádostí o srážky ze sociálních dávek. Chroničtí neplatiči tak mají možnost vyhnout se exekucím. Pokud jí nevyužijí, postupuje magistrát tvrději.

„Za dlužníky putovaly již stovky výzev a upomínek k úhradě. Když se ale stane, že na ně opakovaně nereagují, je samozřejmě město nuceno přistoupit v případě nejvyšších pohledávek k exekučnímu vymáhání, například cestou obstavení jejich účtů. Je to sice krajní řešení, ale dlužníci by ho rozhodně neměli brát na lehkou váhu,“ řekla Romana Silvarová z kanceláře děčínského primátora. Doporučuje dlužníkům raději o dlužných částkách s městem komunikovat. Mohou totiž samozřejmě jednat například o splátkovém kalendáři. Snaha dlužníka situaci řešit ale musí být zřejmá a včasná.

Své neplatiče a dlužníky má také Rumburk. Celkově dluží městu zhruba osm miliónů korun. Největší nedoplatky eviduje tamní radnice za přestupky v dopravě, kde dosahují částky téměř čtyř a půl miliónů korun. Další velkou skupinou dlužníků jsou neplatiči za byty a nebytové prostory, kteří na nedoplatcích dluží městu částku necelých tří miliónů korun. V souvislosti s hospodářskou krizí se v Rumburku obávají, že dluhy nadále porostou. Tamní radnici se vymáhání dluhů zatím příliš nedaří, protože ho provází řada problémů.

„Město řeší tuto nepříznivou situaci v souladu s právními normami. Za minulý rok se podařilo pracovníku finančního odboru radnice vymoci necelé jedno procento dlužné částky. Jinak se dá řešení této situace charakterizovat spíše jako běh na dlouhou trať, protože až osmdesát procent dlužníků je sociálně slabých a navíc například výpověď z bytu s přivolením soudu trvala celých pět let, exekuční vystěhování se táhne už skoro šest let,“ konstatovala Dagmar Žáková, mluvčí rumburského městského úřadu.