První dva koncerty Labefestu a ohňostroj. Tak vypadaly v minulých letech děčínské městské slavnosti. Letos je již zahájila floristická soutěž Děčínská kotva, o víkendu bude následovat májový trh na zámku, dřevosochání na parkovišti u Mariánské louky nebo sobotní sraz veteránů na Masarykově náměstí. „Kulturu vnímám jako základ zdravého společenského života pro všechny Děčíňáky. I proto jsem nesmírně rád, že se po letech těžkostí opět můžeme potkat osobně a naplno si po plné čtyři víkendy vychutnat živoucí zábavu. Do léta nás čeká bohatý program a těším se na všechny z vás,“ řekl k nabitému programu Martin Pošta, náměstek primátora pro školství, kulturu a sport. Původně měl letošní slavnosti zahájit městský ples, ten byl ale tento týden kvůli malému zájmu veřejnosti zrušen.

Historický trh přenese své návštěvníky do časů Tří mušketýrů, na hlavním zámeckém nádvoří se sjedou kejklíři, šermíři a ukázky dobových řemesel. Zahájí jej v sobotu 14. května v 10 hodin slavnostní průvod. O ohňostroj a hudební festival návštěvníci městských slavností nepřijdou ani v roce 2022. Na programu budou druhý víkend. V pátek začne Labefest vystoupením Dalibora Jandy a Kapitána Dema, po kterých bude následovat ohňostroj. „Organizátoři ho oproti předchozím letům o týden posunuli v naději, že bude lepší počasí,“ řekl o termínu hudebního festivalu mluvčí magistrátu Luděk Stínil. V sobotu 21. května Děčín ovládnou adrenalinové závody na Smetanově nábřeží. Soutěžit budou moci jak dospělí, tak v neděli i děti. 

Ohňostroj zahájí tóny Ódy na radost a je pojmenován Óda na šťastný let. Jde směrem k smíru, pozitivnímu myšlení a víře, která je tolik potřebná. „Je to projev úcty a poděkování, propojí se vlastnosti ohně jako elementu spalujícího nečisté síly, nemoci a negativní myšlenky,“ popisuje Igor Bayer, ředitel Děčínské sportovní, která letos ohňostroj organizuje.

Třetí víkend slavností přinese v sobotu 28. května na Smetanově nábřeží Mladé Labe, které láká na vystoupení, soutěže a zábavu pro celou rodinu. Organizátoři ale myslí i na seniory – Den pro seniory proběhne v neděli 29. května na Smetanově nábřeží.

Městské slavnosti budou pokračovat i první červnový víkend. Pod knihovnou změří své síly hráči streetballu v Labském streetballovém poháru, připraveno bude i Běláskové klání v podzámčí s řadou zajímavých soutěží pro děti. V Křížové ulici si ještě milovníci vína přijdou na své na akci Den v růžovém. Neděle 5. června nabídne Den plný her na fotbalovém hřišti na Starém Městě.