V pátek 7. května večer se mělo nebe nad Děčínem rozzářit ohňostrojem doprovázeným hudbou a měly tak začít městské slavnosti. Už druhý rok po sobě ale v tradičním květnovém termínu nebudou. Stejně jako loni je na vině koronavirus a s ním spojená protiepidemická opatření. Obyvatelé města by ale o kulturní vyžití přijít neměli.

V Děčíně ještě na začátku roku doufali, že se městské slavnosti budou moci uskutečnit, jak je zvykem, v květnu. Dokonce vyhlásili i tendr na ohňostrůjce. „Bohužel epidemiologická situace neumožnila pořádání slavností v květnu. Adrenalin Challenge bude 18. září, Labefest se promění v Tyršfest a bude ve stejný den. S line-upem zatím vyčkáváme a postupně jej budeme upřesňovat, ale rozhodně se bude jednat o známá jména,“ přiblížil letošní plány náměstek děčínského primátora Martin Pošta.

První zářijový víkend bude patřit pouličnímu divadlu v Křížové ulici a Slavnostem medu a vína. V září se uskuteční také zemědělská výstava nebo mistrovství republiky floristů Děčínská kotva. Počítá se také se streetballovým turnajem, který by se měl uskutečnit v létě. O jednu oblíbenou součást slavností, za kterou každoročně míří tisíce lidí, ale obyvatelé Děčína přijdou. „Rozhodli jsme se, že nebudeme na léto nebo brzký podzim přesouvat ohňostroj, ten podle nás patří ke květnu,“ doplnil Pošta.

Připomeňte si Slavnosti medu a vína z roku 2019

S netradičním termínem musí počítat také ti, kteří každoročně míří na Mezinárodní hudební festival v České Kamenici. Ten se běžně koná v červnu, letos se jej pořadatelé rozhodli podobně jako v Děčíně přesunout na září. „Chystáme pro letošní ročník velké novinky, které bychom do červnového termínu nestihli připravit. Proto jsme se rozhodli jej raději o několik měsíců posunout, aby mohl vypadat podle našich představ,“ vysvětlil změnu termínu starosta České Kamenice Jan Papajanovský.

Město stejně jako v minulých letech pořádá festival určený pro mladé hudebníky ve spolupráci s Děčínem a letos poprvé i s Benešovem nad Ploučnicí. Novým spolupořadatelem by měl být i spolek Nerudný fest pořádající festivaly Mladí ladí jazz nebo Festival svobody. „Ti do našeho festivalu přináší další nové podněty. Proto jsme se na letošní ročník tolik těšili, protože bude velmi transformativní. Doufáme, že bude moci alespoň v tom září proběhnout,“ dodal Papajanovský.

Připomeňte si Mezinárodní hudební festival v České Kamenici z roku 2019

Výrazně méně pravděpodobně zasáhnou protiepidemická opatření slavnosti nebo festivaly, které se konají během prázdnin. Jejich pořadatelé počítají s tím, že se stejně jako loni uskuteční. To platí například pro Den Českého Švýcarska, jehož součástí je například Parkmaraton nebo odpolední a večerní koncert. „Doufáme, že bude ve venkovním prostředí možné pořádat akce. Letos jsme pozvali Petra Bendeho a Vlastu Rédla,“ láká na poslední srpnovou sobotu na krásnolipské náměstí starosta Jan Kolář.