Za vyhrocením problémů je pravděpodobně letošní zima, kdy do malé praskliny natekla voda a zmrzla, čímž se prasklina zvětšila. Akutní nebezpečí zřícení historické stavby, která pochází z konce 18. století, ale nehrozí. Horní vyhlídková plošina byla uzavřena především z preventivních důvodů.

„V interiéru jsou odstraněny omítky, kamenná podlaha vykazuje četné poruchy a ve významné míře zcela chybí. Do prostoru masivně zatéká vlivem dožilých izolačních vrstev v terasách horních pater,“ popsal stav vyhlídkového pavilonu mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Prohlídkových tras, které vedou z Růžové zahrady krytou chodbou do kostela Povýšení svatého Kříže se omezení nedotkne.

Podle ředitelky děčínského zámku Ivety Krupičkové by měl být vrchol glorietu uzavřený jen dočasně. „Uděláme tam dřevěnou podpěru, která gloriet zajistí. To by mělo být hotové poměrně brzy, v řádu týdnů. Až bude podpěra hotová, opět jej celý zpřístupníme,“ informovala Krupičková.

Nový seriál Naše školka
Naše školka: Ve středu představíme děti z děčínské MŠ Liliová

Pavilon trápí problémy dlouhodobě, například se vzlínáním soli. Proto už před patnácti lety vznikl projekt na obnovu jedné z dominant zámku.

Nyní vzniká revize tohoto projektu, který odhaduje náklady na rekonstrukci glorietu na více než 16 milionů korun. Na další více než čtyři miliony by pak mělo vyjít restaurování sochařské výzdoby.

Na kompletní opravu za desítky milionů korun čeká také unikátní barokní Dlouhá jízda, nejdelší přístupová cesta na zámek v České republice, postavená na konci 17. století při barokní přestavbě zámku. V té se nedávno vyvalila část zdi, kterou nyní musí podpírat mohutné trámy.

Děčín se snaží na opravu jediné přístupové, téměř 300 metrů dlouhé a deset metrů široké cesty sehnat dlouhodobě peníze. Před lety se snažil získat potřebné finance například z Norských fondů, se svou žádostí ale neuspěl.

„V současné době se připravují podklady pro projektovou dokumentaci na opravu Dlouhé jízdy. Necháváme například dělat sondy,“ doplnil mluvčí děčínské radnice Luděk Stínil s tím, že náklady na opravu Dlouhé jízdy budou známé teprve po dokončení projektu.

Ilustrační foto
Ve Varnsdorfu se bude točit film, vyžádá si uzavírky ulic