Vítězové v roli poražených a naopak. Řeč není o sportu, ale o politických tazích, které provázely či ještě provázejí povolební vyjednávání na některých radnicích děčínského regionu. Třeba v České Kamenici.

„Dohodli jsme se na koalici, kterou budou tvořit Sdružení nezávislých kandidátů Re-generace, TOP 09, KSČM a SNK Evropští demokraté. Všechny čtyři politické subjekty získaly ve volbách dva mandáty. Takže budeme mít v patnáctičlenném zastupitelstvu osm křesel, tedy těsnou nadpoloviční většinu,“ konstatoval stávající českokamenický starosta Miroslav Weis, který ve volbách na kandidátce SNK Evropští demokraté získal ze všech českokamenických kandidátů absolutně nejvíce hlasů, ale město dál už řídit nebude a to ani z postu radního.

Novým starostou se má stát Martin Hruška z TOP 09. Ve volbách mandát nezískal, ale do zastupitelstva se dostane coby náhradník. Podobně se rýsuje obsazení pozice místostarosty. Do této funkce je na základě čtyřkoaličního jednání navrhována Hana Štejnarová. Ani jí místní voliči nedali dost důvěry, aby byla na kandidátce SNK ED zvolena zastupitelkou. Stane se jí z pozice čtvrté náhradnice.

Vítězem voleb v České Kamenicini se stala ziskem tří mandátů Česká strana sociálně demokratická. Vzhledem k rozložení přízně voličů i mezi další strany se ale na řízení města vůbec podílet nebude. Trojice sociálních demokratů se tak ocitne prakticky v opozici.

„Je to výsledek povolebního vyjednávání a přijímáme to jako realitu. Uděláme všechno pro to, aby za čtyři roky byl úspěch sociální demokracie v českokamenických volbách výraznější a získali jsme tam takový počet zastupitelů, jejichž prostřednictvím bychom se mohli rozhodným způsobem podílet na řízení města,“ poznamenal šéf okresní organizace ČSSD Jaroslav Foldyna.

Opoziční stranou se stane i ODS, která má v českokamenickém zastupitelstvu dvě křesla.

Nové tváře se objeví v čele jílovské radnice. Volby tam ziskem osmi křesel vyhrála kandidátka Občané Jílového.

„Dohodli jsme se na koalici s ČSSD, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu tak společně budeme mít třináct mandátů,“ informoval lídr vítězné kandidátky a nejvážnější aspirant na post starosty Miroslav Kalvas. Pokud bude na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolený, tak ve funkci vystřídá stávajícího starostu Petra Schlösingera. Ten se z kandidátky SNK Evropští demokraté do zastupitelstva ani nedostal. Na post místostarostky je v rámci koaliční dohody navrhovaná volební jednička ČSSD Olga Hrebičková.

U voličů v Benešově nad Ploučnicí nejčastěji bodovala někdejší starostka a stávající ředitelka základní a mateřské školy Dagmar Tesarčíková, která stála v čele kandidátky ODS. Teď se zřejmě vrátí znovu do čela benešovské radnice. Na ní zřejmě zůstane i stávající starosta Karel Vrbický. Pravděpodobně se stane místostarostou.

„Svoji předvolební kampaň jsme zaměřili na otevřenou kritiku toho, co se v Benešově dosud dělo. Vadila nám provázanost dosavadního zastupitelstva s posty šéfů městských organizací. To se nelíbí ani lidem, kteří nám dali ve volbách důvěru.“ komentoval novou podobu uspořádání benešovské radnice Filip Ušák. Ten na povolebním vyjednávání zastupoval kandidátku Sdružení STAN NK, která získala čtyři mandáty. Stejný počet křesel získala i místní ODS, která upřednostnila vytvoření koalice s ČSSD a sdružením Patriot.

„Vlastně ani není divu, že k tomuto koaličnímu uskupení došlo. Vždyť například Pavel Urx z kandidátky Patriot je bývalým předsedou místní ODS a stávající starosta Karel Vrbický se před čtyřmi roky do zastupitelstva dostal z kandidátky ODS. Teď byl coby bezpartijní kandidát lídrem ČSSD,“ dodal Filip Ušák.