Záměr krásnolipského zastupitelstva vybudovat ve městě rozvody pro příjem kabelové televize málem skončil pro město katastrofou.

Městu hrozilo, že bude muset zaplatit téměř 17 milionů korun za ručení na úvěr. Celá věc začala už v roce 1994, kdy tehdejší vedení města podepsalo prohlášení ručitele, ve kterém se zavázalo ručit za úvěr společnosti ATS ve výši 4 miliony. Skutečnost byla nakonec taková, že firma vyčerpala úvěr, v Krásné Lípě se však téměř ani nekoplo. Společnost úvěr vyčerpala, avšak neuhradila a uhradit ani nehodlala.

„Mlýnská kola se tak začala pomalu roztáčet. Agrobanka se přihlásila o své peníze. Pohledávku nakonec odkoupila nizozemská společnost,“ zavzpomínal nynější starosta Jan Kolář.

Věc začal v roce 2006 rozhodovat Městský soud v Praze. V únoru 2007 pak vydal rozsudek, kterým žalobu vůči městu zamítnul.

„Hlavní závěr soudu, kterým odůvodnil zamítnutí žaloby, bylo to, že usnesení zastupitelstva nesplňovalo podmínky, na základě kterých bylo možno platně podepsat ručitelský závazek,“ vysvětlil Kolář.

Následovalo odvolání k Vrchnímu soudu v Praze, ten rozsudek soudu 1. stupně v lednu 2008 potvrdil. Tím to však ještě neskončilo.
O věci nakonec rozhodoval Nejvyšší soud ČR, který dal ke konci roku 2010 za pravdu městu. To tak definitivně uspělo v soudním sporu o téměř 17 milionů korun.

„Pokud bychom museli platit, tak by tato částka byla pro město vážnou ranou,“ ukončil Kolář.