Děčínský magistrát našel recept na to, jak se zbavit aktuálního problém s nedostatkem míst v mateřských školách. Nebude to hned, ale brzy si rodiče oddychnou, jejich dítě se nakonec do předškolního zařízení dostane. Letos se u zápisu nedostalo na sto sedmdesát dětí, šanci budou mít v rozšířených prostorách některých městských zařízeních..

Ve školním roce 2009/2010 je do školek v Děčíně zařazeno 1633 kluků a holčiček.

Prostory musí opravit

„Včetně těch, kteří mají odloženou školní docházku,“ upřesnil náměstek děčínského primátora Miroslav Samler. Dodal, že zhruba na začátku příštího roku bude kompletně uspokojeno i současných 170 žadatelů. „Hledali jsme nejvhodnější způsob, jak vyjít rodinám vstříc. Už zápis do školek nám signalizoval, že se musíme co nejrychleji starat. Abychom nic nezanedbali, zainteresovali jsme také pracovníky hygienické služby. Dnes už máme jasno a víme, ve kterých prostorách budou mít děti zázemí. Samozřejmě je nejdříve musíme upravit. Teď přijde čas pro řemeslníky,“ řekl náměstek primátora.

Rada města v minulých dnech kývla na tři kapacity ve svých příspěvkových organizacích. Padesát šest dětí bude chodit do mateřské školy v Březové ulici.

„Tady je základní škola, ale ta mateřská bude mít svůj vlastní provoz a bude si také žít vlastním životem,“ vysvětlil Samler. Úpravy na školku přijdou Děčín téměř tři a půl milionu korun.

Také druhá mateřinka, kde bude místo pro dvacet čtyři dětí, je Vojanově ulici v základní škole. Bude mít svůj řád podobně jako školka v Březové. Stavební práce spolknou milion sedm set tisíc korun. Relativně nejméně přijde městskou pokladnu investice v Liliové ulici. Tady bude kapacita pro dvacet předškoláků navíc a předpokládané náklady jsou osm set tisíc korun.

„Jsme rádi, že se nám podaří nakonec všem vyhovět. V mateřských centrech pak najdeme místo i pro těch dvacet dětí, které se nevejdou do jmenovaných zařízení,“ vysvětlil náměstek.

Problém mají i další obce

Podobné problémy jako má Děčín avizují i další obce. Například v Rumburku je pět školek, které patří městu. Seznam žadatelů má 165 příček. Rumburku se podařilo najít místo pro 109 dětí. Dagmar Žáková, mluvčí města, uvedla, že přijati byli všichni předškoláci.

“Nevyhovělo se rodičům tříletých a čtyřletých“, konstatovala.

V kraji je školek málo

I tady, na severu regionu, pociťují zvýšenou porodnost a jistý babyboom. Proti loňsku je počet žádostí o umístění dětí do mateřské školy vyšší o šest desítek. Ale mluvčí radnice má pro rumburské rodiče dobrou zprávu. Po rekonstrukci, tedy od 1.listopadu, se rozšíří kapacita mateřské školy V Podhájí o jedno oddělení, tedy od 20 míst.

V Česku, a Ústecký kraj není výjimkou, je obecně málo mateřských škol. Ve většině měst je těžké dostat dítě do předškolního zařízení. Česku to vytýká i Evropská unie. Na generaci současných předškoláků kapacita zařízení nestačí. Mnohé maminky tak po ukončení mateřské dovolené řeší nerudovskou otázku – kam s ním? Mnozí odborníci a povolaní se brání tím, že současný „babyboom“ je jen dočasná záležitost.

Naďa Kocábková