Znalecké posudky znějí jasně: Smlouvu mezi městem Benešov nad Ploučnicí a firmou Elecom někdo zfalšoval. Přesto se případem policie už odmítá zabývat, odložila ho. Viník zůstal nepotrestán a firma přišla téměř o dva miliony. „Policisté mi sdělili, že nemohou najít konkrétního viníka, proto případ odkládají. Chystáme se na další právní kroky. Někde se musíme domoct spravedlnosti,“ řekl dnes už bývalý majitel firmy Elecom Jiří Moravec.

A o co vlastně jde? V červenci 2008 uzavřelo město Benešov nad Ploučnicí smlouvu o dílo na zateplení školní jídelny. Bezmála čtyřmilionovou zakázku zpracovala a vyhotovila právě firma Elecom. Město mělo část prací hradit pomocí dotací, ty ale nakonec nezískalo a práce firmě nezaplatilo včas. Na základě smlouvy začaly nabíhat městu úroky z prodlení, a to 0,5 procenta z celkové částky za každý započatý den.

Město se k zaplacení ale nemělo. „Po nějakém čase přišli s tím, že smlouva je falešná a že v té jejich, zaručeně pravé, je úrok z prodlení 0,5 procenta za započatý týden,“ dodal Moravec. V čele města tehdy stál nynější místostarosta Karel Vrbický. Ten považuje celý případ za vyřízený. „Nevím, jak mohlo k manipulaci dojít. Pohledávka jsme ale podstoupili, ještě před tím, než pan Moravec podal trestní oznámení, k rozhodčímu řízení. Rozhodce řekl, že úrok z prodlení, který Elecom požaduje je v rozporu s dobrými mravy a hraničí s lichvou,“ řekl Vrbický. Město proto požadovaný úrok z prodlení nezaplatilo. „Jako úrok z prodlení jsem firmě Elecom poukázali tři sta tisíc, rozhodce tuto částku považoval za dostačující,“ ukončil Vrbický. Více se k případu vyjadřovat nechtěl.

Firma proto padala trestní oznámení pro podvod. „Soudní znalci uznali, že se smlouvou někdo neoprávněně manipuloval. I přesto se kriminalistům nepodařilo viníka vypátrat, případ byl proto odložen,“ vysvětlil děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Jiří Moravec se nehodlá vzdát, proti rozhodnutí policie podá stížnost. „Doufám, že u soudu uspějeme. Někdo by měl za tento podvod nést zodpovědnost,“ ukončil Moravec.