Varnsdorf svou vyhlášku vydal v roce 2012, Litvínov totožnou o rok později. Zakazovaly sedět jinde než za zařízeních k tomu určených, tedy například na schodech, obrubnících, zídkách a podobně.

Soud uvedl, že zakázané sezení nemůže být samo o sobě místní záležitostí, která může veřejný pořádek narušit. "K tomu by bylo potřeba dalšího kvalifikovaného jednání," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Města argumentovala například tím, že lidé posedávají na obrubnících směrem do silnice či přímo na silnici a ohrožují bezpečnost silničního provozu. Tato jednání však lze podle soudu možné postihovat jako přestupky už nyní.
Soud také upozornil, že strážníci mají pravomoc použít výzvu, jejíž neuposlechnutí je přestupkem. Tím mohou předcházet případnému dokonání přestupku, ke kterému by jednání sedících mimo lavičky mohlo směřovat.

S rozhodnutím Ústavního soudu nejsou spokojení ani ve Varnsdorfu, ani v Litvínově. "Je to nesmysl. Ústavní soudci neznají souvislosti, které tu jsou. Rozhodují od stolu a nevědí o čem," říká na rozhodnutí soudu starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Ve Varnsdorfu přijali vyhlášku omezující posedávání například na zídkách, palisádách nebo obrubnících v roce 2012 v reakci na stížnosti obyvatel města na hluk a nepořádek. Někteří obyvatelé totiž vysedávali venku dlouho do noci a rušili tak noční klid. Vyhláška vznikla v době po hromadných protestech na konci léta 2011, při kterých městem chodilo i několik tisíc demonstrujících. Ze stejných důvodů přijali podobnou vyhlášku jen rok po Varnsdorfu také v Litvínově na Mostecku. A ani v tomto městě se jim rozhodnutí nejvyšší soudní instance u nás nelíbí.

Zdroj: Youtube

"S rozhodnutím Ústavního soudu já osobně nesouhlasím. Podle mého narušuje ústavní práva ostatních obyvatel, kteří například mají právo na klidné bydlení. Jako město se tím samozřejmě budeme muset zabývat a hledat jinou cestu regulace," řekl v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu radní Litvínova Vlastimil Doležal. Podobné výtky jako vůči ústavním soudcům má Stanislav Horáček také vůči ombudsmance Anně Šabatové. Té podle svých slov nabídl možnost využít kanceláře přímo ve městě, aby se mohla seznámit se životem v největším městě Šluknovského výběžku. "Na to vůbec nereagovala," říká Horáček.

Právo musí být podle soudce předvídatelné, aby lidé mohli v rozumné míře předvídat trestnost svého jednání a podle toho regulovat své chování a předvídat právní důsledky svých činů. "Nejde jen o lidi v obci trvale bydlící, ale i projíždějící. Není možné, aby v jedné obci byl člověk postižen za sezení mimo lavičku a ve vedlejší obci nikoliv," dodal Fenyk.

Pro obě města bude zrušení vyhlášek představovat podle jejich představitelů komplikace. Na litvínovském sídlišti v Janově měli dokonce krátce po vyhlášení nálezu obcházet aktivisté, že Ústavní soud vyhlášku zrušil a lidé mohou vysedávat, kde chtějí.

"Kvůli zrušení tohoto konkrétního bodu o vysedávání na ulici očekáváme značné komplikace. Do této chvíle platil plošný zákaz, na základě kterého mohli strážníci reagovat okamžitě a lépe tak předcházet nevhodnému chování, které posedávání na ulici s sebou přináší," říká velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban s tím, že největší problémy jsou právě na janovském sídlišti.

Varnsdorf ani páteční zrušení jejich městské vyhlášky od dalších podobných zákazů neodradí. Podle starosty Stanislava Horáčky přijmou novou vyhlášku, která bude vysedávání po ulicích řešit. Nejdříve se ale musí seznámit s odůvodněním Ústavního soudu. "Nevidím na tom nic, co by lidi omezovalo na jejich právech. Když si někoho pozvete domu, tak jej taky neposadíte na kuchyňskou linku nebo květník. Normální člověk sedí na prvku, který je k tomu určený," dodává Stanislav Horáček.

Co říká vyhláška o sezení
Cílem je předcházení narušování veřejného pořádku, ochrana zeleně a zlepšení vzhledu města. Škodlivé činnosti na ulici, které město zakazuje, jsou: umísťování a používání lavic, laviček, židlí, křesel, sedacích souprav, stolů a příprava pokrmů (grily, udírny, vařiče), dále sezení na stavebních částech, předmětech a zařízeních, které k tomu nejsou určeny (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, odpadkové koše). Zákaz se nevztahuje na povolený prodej zboží, na handicapované lidi například s chodítkem se sedačkou a na nemocné, kteří si potřebují na chvíli třeba na zídce odpočinout. Sezení je jinak povoleno na lavičkách vlastníků prostranství.