I letos se mohou lidé na Děčínsku těšit na rozsvícené vánoční stromy, barevnou výzdobu či tradiční vánoční trhy. Většinu velkých měst již brzy pohltí tradiční vánoční atmosféra - rozsvěcení stromů plánují města nejčastěji na poslední listopadový víkend. Některé radnice přiznávají, že bez sponzorů by to v době, kdy jsou městské kasy prázdné, nešlo.

V Děčíně se rozsvícení vánoční stromu roztáhne do dvoudenního programu. V sobotu 26. listopadu proběhne na Masarykově náměstí první část programu, jehož součástí bude například vystoupení dětí z Domu dětí a mládeže, či vánoční koncert skupiny Fešáci. Ti zahrají vánoční country písně, či koledy.

Samotné rozsvícení stromu, jemuž bude předcházet odpočítávání, je na programu v neděli 27. listopadu v 17 hodin. Předtím zazpívá Petra Černocká, program uzavře vystoupení pěveckého sboru Gymnázia Děčín.

V pondělí 28. listopadu se rozsvítí ještě další strom na Husově náměstí, vánočně bude osvětlen i Tyršův most a kašny. I letos byl mezi lidmi velký zájem darovat městu vánoční strom. Nikdo neuspěl.

„Ani jeden z nabízených stromů nebyl vhodný, dodají nám ho proto Lesy České republiky,” říká náměstek primátora Pavel Sinko.
Během posledního listopadového víkendu čekají na obyvatele Děčína také tradiční vánoční trhy.

Také v Rumburku odstartují Vánoce 26. listopadu.

„Po celý den budou na Lužickém náměstí otevřeny Adventní trhy. Při nich ve 12 hodin vystoupí kapela Fonotest, dětské pěvecké sbory z rumburských základních škol a ze základní umělecké školy, diváci uvidí i vystoupení pouličního divadla Kvelb a na závěr slavnostní ve večerních hodinách vystoupí zpěvák David Deil,” popsala program mluvčí radnice Gabriela Doušová a dodává, že například Městská knihovna pořádá mezi 9 a 16 hodinou Den knihy a Adventní trhy. V muzeu bude zase otevřena výstava betlémů.

Pozadu nezůstane letos ani Varnsdorf.

Rozsvěcení vánočního stromu proběhne 27 listopadu od 17 hodin před Městským centrem kultury a vzdělávání ve Varnsdorfu,” uvedla Jiřina Trebatická z varnsdorfské radnice s tím, že se lidé mohou těšit i na vánoční jarmark, a to 18. prosince.