S vlnou nepokojů na Šluknovsku se přestěhovala obava o sestěhovávání nepřizpůsobivých obyvatel i do jiných měst. Podle lidí žijících například ve Varnsdorfu nebo v Rumburku mohou za značný nárůst kriminality právě lidé na sociálních dávkách, kteří se do nejsevernější části republiky měli stěhovat především z Prahy. A ti se mají nyní rozprchnout do dalších měst – včetně Děčína.

Tam se ale podle informací děčínského magistrátu žádné velké stěhování nekoná. Radnice vychází z podkladů sociálního odboru, kde tito lidé většinou žádají o dávky.

„Máme díky tomu poměrně dobrý přehled o tom, kdo a kam se nám stěhuje. Momentálně víme o dvou rodinách, které by se měly do Děčína přistěhovat z Varnsdorfu,“ říká primátor Děčína František Pelant. Ten podle vlastních slov o dalším, výrazně větším stěhování neví.

Mezi lidmi se ale šíří nejrůznější zvěsti o počtu nových obyvatel Děčína. Někteří odvážnější spekulují až o několika tisícovkách. To považují představitelé radnice za naprostý nesmysl.

Například na Facebooku se nedávno objevila informace o tom, že během jednoho dne se do domu v Májové ulici mělo údajně otočit auto stěhující romské rodiny.

Podle starostů ze Šluknovského výběžku sestěhovali realitní kanceláře a majitelé bytových domů do regionu Romy z různých částí Česka. Jejich byty ve výhodnějších lokalitách pak mohly pronajmout nebo prodat s vyšším ziskem. Podle vedení společnosti CPI Byty by situaci mohla zabránit přijatá novela občanského zákoníku zpřísňující podmínky a normy pro nájemní bydlení.

Z přílivu nových nepřizpůsobivých obyvatel ze Šluknovska mají strach také v Ústí nad Labem, kde je již dnes několik vyloučených lokalit. Obavy vyjádřil i náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS). Majitel části tamních bytů, společnost CPI Byty, takový záměr ale vyloučila.

CPI vloni zahájila rekonstrukci bytového fondu v Ústí, nechce je prý proto nechat zničit nepřizpůsobivými nájemníky.

„Není v našem zájmu do opravovaných bytů, ani do domů k opravám určených, stěhovat rizikové nájemníky, o kterých předem víme, že nejsou schopni platit činži a služby, nájemníky, kteří mohou svým chováním náš majetek ničit,“ uvedl generální ředitel společnosti CPI Byty Zdeněk Havelka.