VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města mají velké plány. Budou na to mít?

Děčínsko - Radnice se rozhodly letos investovat do nutných oprav i zkrášlení svých obcí

5.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Města na Děčínsku mají letos velké plány. Pokud by záleželo na samotných radnicích, všude by se mělo stavět a rekonstruovat. Vzhledem k tomu, že na to většinou obce nemají samy dostatek vlastních finančních prostředků, bude realizace některých projektů záležet na úspěšnosti radnic při získávání dotací z různých evropských fondů. A také přímo na jednotlivých ministerstvech, které městům mohou přispět ze svých vlastních fondů. Ne vždy jsou taková jednání úspěšná. I tak radnice svou snahu nevzdávají.

„Obyvatele Krásné Lípy bych chtěl letos požádat o trpělivost,“ řekl starosta tohoto města Zbyněk Linhart. Radnice tam totiž chystá několik velkých projektů, z nichž některé se časově a územně kryjí s rekonstrukcí komunikace Jiříkov – Česká Kamenice. Tu bude zajišťovat kraj a dotkne se i centra Krásné Lípy.

„Největší stavební akcí, kterou plánujeme, je rekonstrukce náměstí. Na tu jsme dostali dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad Evropské unie ve výši třicet jeden milión korun. Celkově nás přijde na třicet pět miliónů, zbytek částky půjde z rozpočtu města,“ řekl Linhart. Dodal, že právě v centru města, v okolí, nebo přímo na náměstí se letos setká několik projektů. Soukromá firma bude přestavovat památkově chráněný dům na luxusní penzion jen padesát metrů od náměstí. Na samotném náměstí chce opět soukromá firma na pozemcích, získaných od města začít stavět tři nové domy. A právě všechny tyto akce se protnou s rekonstrukcí silnice, která vede přes náměstí.

„Pro občany to bude náročný rok,“ řekl Linhart.

Město ještě letos chce dokončit rekonstrukci školy, na kterou má prostředky ze Státního fondu životního prostředí. Ten také poskytl prostředky na obnovu dvaceti ploch městské zeleně.

„Město chce ještě tento rok začít rekonstruovat také domov důchodců a udělat spoustu nutných drobnějších úprav a oprav, ale vše záleží na tom, jestli seženeme dotace. Na nich jsme z velké části závislí,protože jsme malé město s třemi a půl tisíci obyvatel a v rozpočtu tolik prostředků nemáme,“ uzavřel Linhart.

V Dolní Poustevně bude radnice pokračovat v rozběhlých akcích. Hlavně chce rekonstruovat budovu bývalého evangelického kostela. Tato předválečná stavba nebyla nikdy dokončena. Letos v ní má vzniknout centrum společného setkávání, jako prostor pro kulturní život v obci.

„Dostali jsme na to dotaci třináct miliónů korun z Regionálního operačního programu. Náš podíl bude jeden a půl miliónu. Získáme tak polyfunkční objekt, který bude sloužit jako obřadní síň, galerie, koncertní síň a pro další kulturní akce. Už teď se nám hlásí páry, které se tam chtějí nechat oddat,“ řekl starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemenka.

Dál chce město odbahnit Karlínský rybník a zpevnit jeho hráz, po které vede důležitá komunikace.

„Na podzim chceme začít s výstavbou čističky odpadních vod, kterou musíme dokončit do roku 2010. S tím souvisí také plánovaná rekonstrukce kanalizace ve městě. Jen doufám, že to lidé vydrží, bude se to dotýkat všech ulic v Poustevně,“ řekl Jemenka. Dodal, že město žádá i dotaci na další ročník festivalu loutkových divadel. Jako jediné město na Děčínsku má stálou loutkovou scénu, takže radnice považuje za důležité, aby se festival uskutečnil.

„Chceme zvládnout ještě spoustu dalších projektů, od rekonstrukce komunikací i když ne zřejmě letos, až po nákup zahradního nábytku pro školu. Všechno závisí na dotacích z různých fondů. Máme ale vše dopředu dobře předjednané, připravovali jsme se dlouho, takže věřím, že nám plány vyjdou,“ uzavřel Jemenka.

Čističku odpadních vod plánuji postavit i ve Šluknově, a to spolu s kanalizací.

„Zatím ale pouze projektově. Teď musíme dokončit rekonstrukci základní školy. To půjde z našeho rozpočtu. Budeme ještě revitalizovat zámecký park. Na to máme dotace z evropských fondů,“ řekl starosta Šluknova Milan Kořínek.

Ve Varnsdorfu ještě nemají schválený rozpočet na tento rok, přesto mají akce naplánované.

„Budeme revitalizovat sídliště, projektovou dokumentaci. Také budeme podávat žádost o dotaci na opravu zimního stadionu. Hlavně ale podáváme žádost o dotaci na využití kasáren ve městě,“ řekl starosta Varnsdorfu Josef Poláček. Dodal, že město chce prostředky i od Státního fondu životního prostředí na novou kanalizaci. S tím jsou však problémy, protože kanalizace patří Severočeské vodárenské společnosti a není jisté, že na ní fond životního prostředí peníze poskytne. V krajním případě bude stavbu muset zafinancovat samo město.

Dále chtějí ve Varnsdorfu pokračovat s opravou komunikací, městského mobiliáře, cyklostezek a připravují i další projekty.

Rumburk připravuje letos řadu akcí. Nejvíce město investuje do rekonstrukcí místních komunikací, chodníků, mostů a veřejného osvětlení. Největšími akcemi budou již zahájená výstavba parkoviště na sídlišti V Podhájí a rekonstrukce mostu v ulici Sukova.

„Budeme rekonstruovat mateřskou školku V Podhájí. Rumburk bude zřejmě jediným městem v Ústeckém kraji, které bude mít kompletně zrekonstruovány a vybaveny všechny mateřské školy,“ uvedl Ladislav Pokorný, místostarosta města Rumburk. Z dalších projektů, které město bude letos realizovat, upozornil Pokorný na rekonstrukci tělocvičny ZŠ Tyršova a výstavbu dvou dětských hřišť.

Jako významnou akci ještě zmínil rekonstrukci prostor Městské policie Rumburk, která začala už loni a kompletní rekonstrukci hasičské zbrojnice. Na začátku tohoto roku radnice také začne s rekonstrukcí prostor Městského informačního centra na Lužickém náměstí.

„Většinu těchto akcí bude město Rumburk financovat z vlastních zdrojů, akce týkající se sportovišť a školských zařízení budou částečně financovány i ze zdrojů Evropské unie,“ řekl Pokorný. Dodal, že výstavba kanalizací a vodovodů v okrajových částech města, bude zahájena, když se podaří získat dotace, například z evropských fondů.

I v Rumburku bude kraj opravovat své komunikace a silniční průtah městem, jehož hlavní částí bude rekonstrukce čtyř hlavních křižovatek. Podíl města na opravě komunikací bude asi patnáct miliónů korun.

V Děčíně bude radnice pokračovat rekonstrukcí na děčínském zámku a jeho částí, jako například kaple, nebo Glorietu Růžové zahrady. Město odhaduje náklady na dvacet jeden milión korun. Stejně tak bude pokračovat revitalizace parku na Mariánské louce v Děčíně a zámeckých zahrad, která bude letos město stát zhruba jedenáct miliónů korun.

„Po dlouhých letech se dočkáme zahájení revitalizace objektu „Atlantik“ , kde vznikne knihovna a multimediální centrum. Rádi bychom také zahájili práce vedoucí k rozšíření kapacity Plaveckého areálu na Starém městě, letos náklady odhadujeme na třicet pět miliónů korun,“ uvedl primátor Děčína Vladimír Raška. Dodal, že město by rádo zrealizovalo rozšíření kapacity parkovišť na sídlišti Březiny.

Z dalších projektů Raška zdůraznil připravovanou druhou etapu výstavby kanalizace na Červeném vrchu, úpravu křižovatky ul.Teplická a Saská a rekonstrukci mostu v Březinách.

„Toto je pouze zlomek všeho co bychom chtěli v letošním roce dokončit či zahájit, všechny projekty lze nalézt ve schváleném Rozpočtu města Děčín na rok 2009,“ uzavřel Raška. Tam lze také nalézt, z jakých finančních zdrojů je bude město realizovat.

Autor: Jan Trojan

5.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 25 000 Kč Kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a příbuzných oblastech Dělník těžař (kvalifikovaný pracovník pro těžbu dřeva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: lesní porosty v okrese Děčín, , Požadavky: , Pracovník musí splnit jednu ze tří následujících podmínek:, 1/ a) mechanizátor lesní výroby nebo , b) vyučen v jiném oboru s kvalifikačním průkazem na obsluhu motorové pily nebo , c) praxe v práci s motorovou pilou + přezkoušení před uzavřením pracovního poměru , dále pak:, 2/ řidičský průkaz skupina B, 3/ 100% zdravotní stav, před uzavřením pracovního poměru vstupní lékařská prohlídka závodním lékařem, kategorie práce 3 z důvodů faktorů hluku, vibrací na ruce, chladu, , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, na údržbu ochranných pomůcek, sociální fond - masáže, vitaminové balíčky, očkování, kultura, , Kontakt:, osobní jednání na adrese Jiříkovská č.p. 913/18, Rumburk 1, 408 01 Rumburk - dostavit se s životopisem v pracovní dne mezi 8:00 až 14:00 hod. Případně zaslat e-mail na uniles@uniles.cz. Pracoviště: Uniles, a. s. - 01 (sídlo), Jiříkovská, č.p. 913, 408 01 Rumburk. Informace: Luboš Ryšavý, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 95 Kč Ostatní řemeslní pracovníci v keramice Dělník v keramické výrobě - broušení, výstupní kontrola a balení keramických výrobků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Obchodní 429/3, Děčín V-Rozbělesy, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, - spolehlivost, zodpovědnost, , -pracovní poměr zpočátku uzavírán na dobu určitou, , Kontaktní osoba:, Hana Medunová, zašlete životopis na e-mail: hmedunova@silike.cz. Pracoviště: Silike keramika, spol. s r.o. - 02: provoz děčín, Obchodní, č.p. 429, 405 02 Děčín 2. Informace: Hana Medunová, +420 412 501 154. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 500 Kč Lektoři dalšího vzdělávání Lektor/ka kurzu Pracovní právo. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kurz bude probíhat na adrese: Pražská č.p. 255/18, Rumburk 2-Horní Jindřichov, 408 01 Rumburk., Téma je součástí kurzu manažerských dovedností. Školení zahrnuje témata: zásady pracovního práva, pracovně právní vztahy a skutečnosti, pracovní poměr (vznik, změna, zánik), pracovní doba a doba odpočinku, odměňování práce, náhrada škody v pracovním právu., , Odměna 4000 Kč za jeden den školení (8 hodin). Požadujeme VŠ vzdělání, v případě zájmu zašlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "lektor pracovního práva Liberec".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - rumburk, Pražská, č.p. 255, 408 01 Rumburk. Informace: Radek Kahánek, +420 604 500 052. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: -- D: N--, Místo výkonu práce:, Tržní č.p. 778/1, Děčín IV-Podmokly, 405 02 Děčín 2, , Po ukončení dohody o provedení práce je možný pracovní poměr., Jedná se o Farmářský obchod U Páti, tzn. práce s potravinami. Náplní práce bude prodej zboží, cenění, zařazování do regálů, práce s EET pokladnou (blížší upřesnění po telefonu). , , Kontakt:, Petra Brčáková, tel. 721837792, e-mail: info@brcak.cz. Pracoviště: Petra brčáková - 02 - farmářský obchod u páti, Tržní, č.p. 778, 405 02 Děčín 2. Informace: Petra Brčáková, +420 721 837 792.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár mezi Sněžníkem a Ostrovem
94

Pozor na požáry. Kvůli suchu hrozí na severozápadě Čech a jihu Moravy

-123 minut.

- 123 minut se vrací na sever, po Chomutově roztančí Děčín

Letos bouralo v kraji 21 taxikářů, jeden před jízdou pil

Ústecký kraj - Zbezmála osmi tisíc policií vyšetřovaných nehod jich letos za prvních 9 měsíců v Ústeckém kraji způsobilo 21 řidičů taxi.

Bezohlednost! Auta ve Zbrojnické ulici překážejí autobusům

Děčín /FOTOGALERIE/ - Řidiči aut porušují zákaz parkování ve Zbrojnické ulici v Děčíně. Kvůli nim se nevytočí autobusy. 

Festival ve Varnsdorfu láká na atmosféru. Zahraje Imodium, ska, punk i dýdžejové

Varnsdorf - Jeden z největších festivalů pod jednou střechou na severu Čech oslaví ve Varnsdorfu 20. ročník.

Silák ze severu Vladislav Tuláček bodoval na skotských hrách v USA

Severní Čechy – Pokud se Vladislav Tuláček z Teplic objeví na skotských hrách, jeho soupeřům v těžkoatletických disciplínách spadne brada. Teď už jeho jméno i výkony budí respekt i ve světě. Konkrétně v USA, odkud si třicetiletý přeborník přivezl dvě další letošní stříbrné medaile.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT