S velkým problémem se potýkají města především na Šluknovsku. Jejich ulice hyzdí vyhořelé domy. Radnice ale nemají na jejich majitele téměř žádné páky.

I několikrát do roka vyjíždějí hasiči na Šluknovsku k požáru starého, někdy i z velké části dřevěného domu. Jejich trosky pak majitelé nechávají svému osudu. Do ničivého požáru přitom byty velmi často byty pronajímali lidem, kteří hradili vysoké nájemné ze sociálních dávek. „V současné době máme v Krásné Lípě čtyři neobyvatelné domy,“ připomíná starosta města Jan Kolář.

Zatím naposledy vyjeli hasiči k požáru takového domu v Krásné Lípě v neděli, kdy hořelo v Kyjovské ulici. Oheň poničil polovinu domu, ve kterém žila rodina se šesti dětmi. Na začátku srpna pak zemřeli při požáru v místní části Krásný Buk dva lidé.

Pro město by bylo nejlepší, kdyby bylo možné zničené domy zbourat. Pokud by se mu podařilo ruiny získat, mohlo by dokonce požádat o dotaci na demolici, jejíž cena se pohybuje ve stovkách tisíc. Nedávno nechala Krásná Lípa zbourat jeden svůj dům a demolice bez odvozu odpadu vyšla na přibližně 170 tisíc korun. Přitom právě uložení odpadu je tou nejnákladnější položkou při odstraňování ruin.

„Zatím je to spíš taková přetahovaná. Jedna ruina například stojí na našem pozemku, ale dům patří někomu jinému. Takže až se ten dům sesype, uklidíme si na našem pozemku,“ přibližuje starosta problémy ve městě.

Lepší zkušenosti mají v třítisícovém Jiříkově, kde v posledních letech také několik domů vyhořelo.

„Po posledním požáru v Čapkově ulici majitelé dům opravují a budou tam dělat šest bytů. Ale to je spíše výjimka,“ podotýká starosta Jiříkova Michal Maják s tím, že i tito majitelé chtěli objekt původně zbořit a pozemek nabídnout městu.

Další dům si majitelé opravili s pomocí radnice, která nechala přistavit kontejnery na odvoz odpadu. „Pokud to jsou domy, ve kterých majitelé žijí, tak se to snaží opravit,“ připouští Maják.

Demolici hroutících se domů může nařídit stavební úřad. Problém ale nastane ve chvíli, kdy se majitel do demolice nechce pustit sám. Pokud by totiž ruina ohrožovala lidi chodící po ulici, musí demolici zaplatit radnice, pod kterou stavební úřad patří. V tomto případě tedy ta v Rumburku.

DESÍTKY MILIONŮ

Podle rumburského starosty Jaroslava Sykáčka by na takové demolice byly potřeba jen na Rumbursku nejméně desítky milionů korun. Do toho zahrnuje nejen vyhořelé domy, ale i ty, které jejich majitelé nechali zchátrat.

„Tento zákon je naprosto špatně postavený. Takové neřešitelné případy by měl převzít stát. Pokud bychom to měli platit z našeho rozpočtu, byla by to pro nás větší zátěž, než je v současnosti nemocnice,“ má jasno Sykáček.