Sociální reforma dopadá nejen na klienty úřadů práce, ale také na jednotlivá města a vesnice. Jejich úředníci totiž dostávali v minulosti v pravidelných přehledech nezaměstnanost pro jednotlivé obce. V únoru ale lednová čísla nedostali.

Přesné údaje o počtu nezaměstnaných jsou přitom pro města důležitá nejen kvůli přehledu o počtu lidí bez práce, ale jsou i důležitým podkladem pro jednání s jinými úřady.

„My tyto údaje potřebujeme při žádostech o dotace na prevenci kriminality. Navíc tuto statistiku potřebujeme zpětně po jednotlivých měsících,“ říká mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

Podle informací, které má Děčínský deník k dispozici totiž programy používané úřadem práce v současné době takto podrobné statistiky neumí.

„Takže musíme počítat nezaměstnané ručně,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován, ale redakce má jeho jméno k dispozici.

Počty nezaměstnaných
Statistiky zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Do loňska bylo zvykem, že kromě nezaměstnanosti pro celý okres byla k dispozici i data pro jednotlivá města a obce. Letos ale nejsou k dispozici údaje pro jednotlivé obce, kterým to tak výrazně ztěžuje práci.

Na Šluknovsku je nezaměstnanost dlouhodobým problémem a stála i za nepokoji, které ovládly tento region během loňského roku.

„Musíme proto mít přesný přehled, abychom mohli řešit i nezaměstnanost v Rumburku – například prostřednictvím veřejně prospěšných prací,“ dodává mluvčí.

Vládní agentura totiž nabídla Rumburku možnost řešit nezaměstnanost zřízením sociální firmy. Městský úřad ale v tuto chvíli netuší, jaký je poslední vývoj v nezaměstnanosti a kolik lidí by případně mohl v této firmě zaměstnat.

„O tomto problému víme a doufáme, že se to koncem března srovná. Každým dnem jsou vidět zlepšení v softwaru, který používáme,“ říká ředitelka rumburského úřadu práce Dagmar Peterková.