Třídit odpad lidé na Děčínsku umí. Do speciálních barevně odlišených nádob putuje z domácností sklo, pet lahve, tetra packy, ale někde už také starý textil a samozřejmě papír.

Rumburk

„U nás se morálka lidí v tomto ohledu dost zlepšila,“ řekla místostarosta Rumburku Alena Winterová. Podle ní jsou nádoby na tříděný odpad po celém městě. „Letos jich z úsporných důvodů zůstalo co do počtu jako vloni, ale lidé mají k dispozici navíc ještě pytle, které dostávají od radnice zdarma,“ připadala informaci Winterová. Odpad se v Rumburku odváží jednou za týden, v případě igelitových pytlů za čtrnáct dní. Odvoz si radnice dohodla s varnsdorfskou firmou Pro-Eko. Služba podle místostarostky spolehlivě funguje a rumburští si na třídění odpadu ze svých domácností zvykají bez větších problémů.

Hřensko

Vedoucí obecního úřadu ve Hřensku Jaroslava Antonová řekla, že odpadky z města odvážejí děčínské technické služby. Větších problému tu nemají.„Lidé i podnikatelé si už zvykli, že než vyhodí odpady, roztřídí je. Žluté pytle dostávají od nás zdarma. Není proto třeba všude mít kontejnery,“ prohlásila Antonová. Většinou do nich putují pet lahve. V sezoně odvážejí technické služby separovaný odpad jednou týdně, mimo ni za čtrnáct dní. „Potvrdilo se nám, že to tak vyhovuje,“ dodala vedoucí obecního úřadu. Uvedla ještě, že na Mezní louce jsou lidem k dispozici ještě kontejnery na sklo.

Krásná Lípa

close zoom_in „ Jsme na tom relativně slušně,“ ohodnotil chování krásnolipských obyvatel starosta města Zbyněk Linhart. Prozradil, že město se v třídění odpadu mezi městy pohybuje dlouhodobě na předních místech. „Praktikujeme dva systémy. Kdo má zaplacené odpady, má k dispozici pytle zadarmo. Z města se odvážejí jednou týdně společností Proeko. Druhou možnost, jak se zbavit nežádoucího odpadu v Krásné Lípě jsou barevné kontejnery. „ Máme je po celém městě a na největším sídlišti,“ tvrdil starosta. Konstatoval, že obyvatele ke třídění vedou ještě dalšími podpůrnými akcemi. „Organizujeme nejrůznější soutěže ve sběru tetra packů a pet lahví. Většinou jsou zaměřené na školáky. Za aktivitu dostávají pěkné ceny, většinou do nich investujeme patnáct tisíc korun,“ pochlubil se Linhart.

Třídění nevidí jako problém

Věra Nováková z Ústí nad Labem, která má chalupu ve Varnsdorfu, prohlásila, že u nich se třídí odpad doma i na chalupě. „Pořídili jsme si na chalupě do garáže patřičné nádoby a do nich putuje všechno, co se dá recyklovat. Čas od času to pak vyneseme do označených kontejnerů . Nevidím ve třídění vůbec žádný problém,“ prohlásila Nováková.

Za loňský rok vytřídil každý Čech v průměru přes padesát kilogramů odpadu, což naši republiku vyneslo na první příčku v Evropské unii. V ČR je podle nejaktuálnější statistiky první Pardubický kraj, Ústecký si zatím letos polepšil, už není poslední ani předposlední. Polepšit bychom se určitě měli v separaci biologických odpadků, na to jsme si stále ještě nezvykli.