Slavnosti tradičně zahájí lampionový průvod. Ten projde 9. května ve 21 hodin 
z Husova náměstí do pravobřežní části Děčína. Většina jeho účastníků ale končí již na Labském nábřeží nebo na Tyršově mostě. Tady totiž budou čekat na ohňostroj, který začne ve 22 hodin. Ohňostroj by měla stejně jako v minulých letech odpalovat firma Flash Barrandov. Město za něj zaplatí ze své kasy asi 200 tisíc korun. Celkem počítá městský rozpočet pro letošní rok na slavnosti s částkou 700 tisíc, stejně jako loni. A to přesto, že z odborů byl požadavek na rovný milion. Další peníze pak dodají sponzoři, kteří se zajímají především
o adrenalinový závod a hudební festival.

Hudební festival je na programu letošních městských slavností 10. května a jeho pořadatelé si připravili pro návštěvníky několik zajímavých taháků.

Děčínské návštěvníky by mohla na festival přitáhnout Sabina Křováková, vítězka loňské Superstar. Lidem zazpívá odpoledne.

Hlavní hvězdy Festivalu Labe ale vystoupají na pódium pod děčínským zámkem večer. Krátce přes 18. hodinou se představí skupina Skyline, následně zazpívají děčínským fanouškům Monkey Business s Matějem Ruppertem, Tonyou Graves nebo Romanem Holým. Festival zakončí Chinaski v čele s Michalem Malátným. Jejich vystoupení začne asi ve 21 hodin.

Ve stejný den jako hudební festival se uskuteční i oblíbený Adrenalin Challenge.

„Adrenalinová výzva je postavena tak, aby ji mohl absolvovat každý. Všichni účastníci budou tradičně absolvovat šest adrenalinových disciplín," říká o jubilejním patnáctém ročníku Adrenalin Challenge jeho pořadatel Igor Bayer. Letošní ročník Adrenalinu má heslo „Cítím, že žiju."

„Adrenalin Challenge není závod a svou specifikou je ohromným zážitkem jak pro účastníky, tak pro diváky, kteří se sjíždějí z celé republiky," dodává Bayer.

Účastníci Adrenalin Challenge absolvují například přejezd Labského údolí 
z Pastýřské stěny na děčínský zámek na laně. Zkusí si slaňování zámecké skály nebo skok do pevného lana z Tyršova mostu. Za to si ale lidé musí zaplatit.
Jako doprovodný program Adrenalin Challenge se uskuteční freestylový závod vodních skútrů Jet Ski Freestyle Děčín.

Plný zábavy bude v Děčíně také následující víkend. V sobotu 17. a 18. května se uskuteční na zámku tradiční Historický trh májový.

Na tom si bude možné koupit řemeslné výrobky nebo si prohlédnout tradiční řemeslné postupy.

Na parkovišti před knihovnou se pak v sobotu 17. května  uskuteční první díl Českého poháru ve streetballu –  Labský pohár.

Na hřiště vyběhnou týmy již dopoledne, ti nejlepší budou bojovat o účast na finálovém turnaji českého streetballového poháru.

Druhý víkend letošních slavností oslaví své jubileum děčínská zoologická zahrada. Ta letos slaví 65 let a na sobotu 
17. května si připravila speciální program ZOO dětem.

V hudebním klubu Black Shadows se pak uskuteční druhý ročník folkové a příbuzné hudby Děčínské jaro.

Zajímavou novinkou je 
10. května sochařské sympozium v zámeckém parku. Stejný den je na programu závod Českého poháru trialu na prostranství před supermarketem na Tyršově ulici. O den později si budou moci užít na Smetanově nábřeží odpoledne senioři.

Tradiční akcí je také mistrovství floristů Děčínská kotva. Floristická špička dorazí na děčínský zámek ve dnech 14. a 15. května. Předposlední víkend bude na Husově náměstí v Podmoklech patřit festivalu pouličního divadla.

Slavnosti uzavře v neděli 
1. června Den dětí.