Podle nového zákona budou muset od prvního července letošního roku všechny obecní úřady komunikovat mezi sebou a se státní správou prostřednictvím takzvaných datových schránek. Ministerstvo vnitra na to hodlá poskytnout dotace, které chtějí využít i obce na Děčínsku.

„Datová schránka bude elektronické úložiště, přes které povedou obce úřední korespondenci. Nahradí vlastně modré obálky,” objasnil stručně Tomáš Kejzlar z děčínského magistrátu.

„Chceme tu zřídit také Czechpoint, budeme žádat prostřednictvím města Děčín Ministerstvo vnitra o peníze,” řekla Alena Andělová z obecního úřadu v Arnolticích. Podotkla, že magistrát Děčína jim nabídl i pomoc s technickým zajištěním zřízení Czechpointu a datových schránek a v Arnolticích mu důvěřují, protože sami nemají vyškolené technické odborníky.

Občané obce si připojení k internetu zajišťují sami, většinou přes ADSL, ale mohou k přístupu na síť využít i tamní knihovnu a obecní úřad.

Jan Machač z obecního úřadu v Chřibské potvrdil, že i v jejich obci usilují o zřízení Czechpointu: „Podali jsme si žádost o dotaci prostřednictvím soukromé firmy, která za nás vyřeší také technickou stránku věci.”

V Chřibské je obecní úřad připojen k internetu pomocí ADSL, protože, jak Machač zdůraznil, je to rychlejší, než připojení, které používali předtím. I když i tenhle typ připojení má své nevýhody, často totiž padá. Ale v obci internet potřebují.

„Je fakt, že jsme zastrčeni mezi kopci a všude je od nás dost daleko. Hodně věcí, včetně úřední komunikace, řešíme právě přes síť,” dodal Machač.

Ani na ostatních oslovených úřadech menších obcí na Děčínsku, se bez internetového připojení neobejdou. Vzhledem k nedostatku vlastního technického personálu se jim většinou o síť, včetně zřízení připojení k datovým schránkám, starají firmy.

„Jsme malý úřad a většinu komunikace vyřizujeme přes internet. Odesíláme skrze něj i výkazy sociální správě. Ušetří nám to spoustu času,” připustila Alena Sladká z obecního úřadu ve Veselém.

Ještě podotkla, že tamní obyvatelé mají možnost se k internetu připojit prostřednictvím wi-fi nebo ADSL. Ale někteří z nich to nevyužívají.

„Někomu brání v připojení terénní překážky a přes telefon se lidem moc připojovat nechce, protože by museli platit poplatky za pevnou linku,” uzavřela Sladká.