Jako první se pořádání všech letošních zbývajících událostí vzdal Varnsdorf, a to včetně Silvestrovského běhu. Ve čtvrtek a v pátek přibyla další města. "Kromě covidu nás ke zrušení vedla také bezpečnostní situace, lidi totiž vyhrožovali, že přijdou na rozsvícení stromku házet vajíčka," popsal situaci v Rumburku starosta Lumír Kus. 

"O zrušení rozsvěcení vánočního stromu a programu s tím spojeného jsme rozhodli ve čtvrtek na radě města. Vedla nás k tomu současná neutěšená epidemická situace, vidíme v tom velké nebezpečí pro nemocnice," řekl například jílovský starosta Miroslav Kalvas.

Online reportáž

Ke stejnému kroku se odhodlali také v Benešově nad Ploučnicí. "Moc jsme se těšili, že po roční pauze opět společně rozsvítíme vánoční strom na náměstí. Bohužel, kvůli epidemiologickým opatřením a také vzhledem k absenci některých účinkujících, jsme se rozhodli tuto předvánoční akci zrušit. Akci, na kterou chodí velké množství lidí a která si zaslouží dodržení určitých tradic, nechceme organizovat  tak, aby byla jen pro určitý počet nebo okruh," napsala benešovská radnice na městském Facebooku s tím, že si rozsvícení budou moci lidé užít v neděli v 17 hodin u sociálních sítí.

Oproti tomu Děčín stále k úplnému zrušení akcí nepřistoupil. Pouze omezil počet lidí na náměstí před pódiem, odvolal oficiální čas rozsvícení stromu a zrušil průvod krampusáků. Je ale možné, že ani v Děčíně se adventní akce neuskuteční. Ve čtvrtek odpoledne totiž zasedá vláda, která by kromě jiného měla projednat vyhlášení nouzového stavu a omezení hromadných akcí.