Po více než deseti letech slibů se konečně měla letos začít budovat okružní křižovatka na silnici I/9, na tak zvaném Mejtě v Jiřetíně pod Jedlovou. Stavět se ale nebude. „Z důvodu finanční krize jsme museli soutěž na akci zrušit,“ tak zněla lakonická zpráva z chomutovského Ředitelství silnic a dálnic, kterou obdržel jiřetínský starosta Josef Zoser.

Slib nesplní

„Přitom ještě na začátku července se tady šířila zpráva, že bude po celou dobu výstavby silnice uzavřena. Na můj dotaz, zda tomu tak skutečně bude, se mi dostalo odpovědi, že nikoliv, stavět se bude jen za částečné uzavírky,“ řekl Zoser. Už v této odpovědi, ale vedoucí manažer projektového týmu chomutovské správy ŘSD Tomáš Hofmann naznačuje kritický nedostatek peněz ve firmě a ty, které jsou určené na Jiřetín pod Jedlovou bude možná muset přesunout na konzervaci některé ze svých staveb.

„Pokud ale naší správě bude umožněno stavět, akci zahájíme v letních měsících,“ tvrdil ještě na začátku července Hofmann.

Jen o pár dnů později se potvrzuje to, co Hofmann jen naznačoval. Zoser má na stole informaci, že stavět se nebude vůbec. Proč? Ředitel chomutovské ŘSD Renné Komínek musel soutěž zrušit kvůli finanční krizi a kvůli tomu, že zakázka byla nadhodnocená.

Politická objednávka

„O kolik, to už nám ale nikdo nesdělil, přitom podle smlouvy jsme partnery výstavby,“ zlobil se Zoser. Přestavba stávající křižovatky na okružní by vyšla na osmnáct milionů korun. Na důkladnou informaci měl Zoser společně s kolegou z Dolního Podluží Josefem Pecinovským právo. Investice totiž měla být sdruženou a kromě ŘSD se na ní měly obě obce podílet.

Zoser, bývalý senátor, se domnívá se, že záležitost je politickou objednávkou a že předem bylo všechno domluvené.

„Asi čtrnáct dní před volbou prezidenta mi bylo naznačeno, že když nebudu volit jistého kandidáta, mohu se rozloučit s výstavbou kruhové křižovatky Na Mejtě mezi Dolním Podlužím a Jiřetínem pod Jedlovou. Velice mě to tehdy rozčílilo, ale neposlechl jsem,“ tvrdil Zoser.

Provoz by se zpomalil

Křižovatka Na Mejtě sice podle policejních statistik mezi nebezpečné nepatří, nicméně úsek silnice nebezpečným je. Okružní křižovatka by mohla tamní provoz zpomalit.

„Policie už před lety dávala kladné stanovisko k výstavbě, projekt má být i schválen. Stavět se nebude?“ divil se děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Jen v loňském roce se v úseku od křižovatky na vrchol kopce Šébr stalo šestnáct dopravních nehod, letos už sedm. Loni tam jeden člověk zemřel, škody za oba roky dosáhly už dvou milionů korun.

„Ne že bych chtěl něco zlého přivolat, ale je malým zázrakem, že tu ještě nedošlo k hromadné nehodě, i když několik křížků v příkopě už stojí,“ poznamenal Zoser.