Společnost ale ještě nemá stavební povolení. Krajský úřad zároveň již začal přezkoumávat rozhodnutí o umístění stavby vydané liboucheckým stavebním úřadem, neboť dospěl k závěru, že tu byl porušen zákon.

Logistické centrum má tvořit 12 hal, každá větší než fotbalové hřiště. Rozkládat se bude na 40 hektarech, jeho součástí má být 12 obřích hal, do nichž bude denně zajíždět až 1 500 kamiónů. Navíc mají být haly v nepřetržitém provozu 24 hodin denně a 350 dní v roce. Sousední nemovitosti jsou od logistického centra vzdáleny asi 40 metrů.

ČTĚTE TAKÉ: Aktivistům ze SHO a SED už nevadí stovky kamionů

Podle vedoucí ústeckých archeologů Marty Cvrkové se archeologický průzkum teprve připravuje. „Provádí se tu první přípravné práce a sondování,“ řekla.Podle ředitele průmyslové výstavby CPI Mariana Křivana v současné době však ještě na pozemku není prováděn plný archeologický průzkum.
„Jsou prováděny detekční práce za účelem odhalení kovových předmětů. Jde o časově poměrně náročnou záležitost, ke které však není potřeba žádné speciální povolení. Dále CPI pracuje na získání stavebního povolení,“ uvedl Křivan.

Na tom se shoduje i s historikem Václavem Houfkem z ústeckého muzea. „Pokud by společnost stavební povolení nezískala, neprováděl by se ani archeologický průzkum. Ten totiž podle současné české legislativy musí financovat stavebník,“ komentoval to Houfek.

Získání stavebního povolení však CPI ztěžuje několik komplikací. Krajský úřad totiž zahájil přezkumné řízení ohledně rozhodnutí o umístění stavby logistického centra, jež vydal libouchecký stavební úřad. Přezkumné řízení kraj zdůvodňuje tím, že Libouchec rozhodl bez předchozího souhlasu orgánu ochrany přírody.

Výroková část liboucheckého rozhodnutí také podle kraje neobsahuje všechny náležitosti vymezené prováděcí vyhláškou stavebního zákona. „V územním rozhodnutí také nebyli uvedeni účastníci řízení,“ píše se v rozhodnutí o přezkumném řízení. „A proto není zřejmé, zda vůbec, či jakým způsobem byl okruh účastníků vymezen.“

Proti stavbě logistického centra se též zdvihla vlna nevole. Jednak mezi místními lidmi ze Žďáru a Žďárku, jednak mezi Ústečany samotnými. Ústecká společnost Přátelé přírody zorganizovala i petici, nejen proti této stavbě, ale také proti ostatním komerčním projektům v této oblasti, například obchodního centra v Knínicích, či komerční zóně v Petrovicích.

„Petici podepsalo přes 2000 lidí,“ uvedl ředitel společnosti Marian Páleník. „Z toho 700 místních, mezi signatáři jsou i známé osobnosti veřejného života, například bývalý prezident Václav Havel.“

ČTĚTE ZDE: Petici podepsaly už stovky lidí

Přátelé přírody si také myslí, že stavební úřad Libouchec by měl přerušit stavební řízení a vyčkat rozhodnutí kraje. „Já se ale obávám, že se bude snažit vydat co nejrychleji stavební povolení. Až se začne stavět, tak se bude argumentovat tím, že už se to kvůli tomu nedá zastavit,“ dodal Páleník.
Podle ředitele Křivana z CPI pro společnost fakt zahájení přezkumu v podstatě nic neznamená. „Pouze to, že budeme muset přezkumné řízení absolvovat. Nejsme si vědomi žádného pochybení z naší strany,“ dodal Křivan k problematice.

ČTĚTE TAKÉ: Megacentru u Žďárku dal kraj zelenou