Podpraporčík Tomáš Kamín slouží na oddělení hlídkové služby v Děčíně. Ve středu 15. března převzal medaili za statečnost z rukou policejního prezidenta generálmajora Martina Vondráška. A to za hrdinský čin, kdy při záchraně riskoval vlastní život. Navíc se postavil tváří v tvář agresivnímu muži. „Společně s kolegou byl 13. října 2022 v Děčíně operačním důstojníkem vyslán na místo, kde neznámý muž napadl svou přítelkyni a ohrožoval další osoby. Při příjezdu na místo muž utekl směrem k řece Labe. Po prvotní komunikaci muž policistům vyhrožoval, že si něco udělá nebo ublíží jim. Po chvíli vstoupil do řeky a přestal s policisty komunikovat," přiblížila okolnosti zásahu krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Vzhledem k chladnému počasí muži hrozilo silné prochladnutí a utonutí. Poté dokonce přestal na podněty reagovat. „Policisté situaci vyhodnotili a podpraporčík Tomáš Kamín skočil do řeky. V tu dobu již agresor ležel na hladině s obličejem pod hladinou. Policisté společně muže vytáhli na břeh a zahájili resuscitaci. Po několika stlačení hrudníku se u něj podařilo obnovit životní funkce a tím mu zachránit život," doplnila mluvčí.

Tomáš Kamín si společně s kolegou Miroslavem Fiřtem za záchranu života už jedno ocenění převzali letos v lednu, a to cenu Čin roku 2022.

Krajský policejní ředitel Jaromír Kníže ocenil děčínské policisty Tomáše Kamína a Miroslava Fiřta za záchranu života.
Záchrana topícího se muže z Labe v Nebočadech se stala Činem roku 2022

Stejného březnového ocenění se dostalo i dalším policistům. Medaili za statečnost převzali praporčík Pavel Bradáč a nadstrážmistr Ondřej Šibík, tentokrát z obvodního oddělení ve Vejprtech, rovněž z rukou policejního prezidenta Martina Vondráška. Na rozdíl od svého děčínského kolegy se museli popasovat nikoli s vodním, ale s ohnivým živlem.

„Tito policisté byli 22. října 2022 operačním důstojníkem vysláni k požáru domu s tím, že v domě přebývá muž. Ve chvíli, kdy přijeli na místo, z domu již šlehaly vysoké plameny a dům byl silně zakouřen. Při obhlídce uslyšeli volání o pomoc a všimli si siluety osoby v horním patře. Bez dýchacích přístrojů okamžitě vstoupili do budovy, osobu nalezli a vyvedli z hořícího domu ven," popsala oceněný čin vejprtských policistů Hyšplerová.