V sedm hodin ráno Labe už převyšovalo hladinu 560 centrimetrů, v poledne přesáhlo šestimetrovou hranici a nadále prudce stoupá. Na Labi v Ústí nad Labem tak platí již třetí stupeň povodňové aktivity.

AKTUÁLNÍ STAVY
Labe: 630 cm
Bílina: 233 cm
(stav ve 22.00 hodin)

Na Střekovském nábřeží začne dnes mezi 16.30 až 17.00 hodinou postavena mobilní povodňová stěna. Rozhodla povodňová komise města.

"V oblasti Olšinky se bude stavět hrát z pytlů naplněných pískem. Na základě informací od povodí Ohře a Labe by mohlo dojít k přelití vody na Střekovském nábřeží přes stávající hranu," informovala mluvčí města Ivana Solničková.

Předpokládá se, že dojde pouze k dopravním omezením ve městě.Také v sobotu dopoledne zasedne povodňová komise města.

POVODŇOVÁ LINKA
475 271 100

Ve 14:00 byla zprovozněna povodňová linka, kde se občané dozví základní informace.

Voda zatopila Přístavní ulici pod mostem E. Beneše, kde se buduje protipovodňová vana. Policisté museli silnici pro oba směry uzavřít. Dopravu odkláněnjí na objízdné trasy, přesto se tvoří velké kolony aut a počítejte se zdržením.

V ulicích Žižkova a Hostovická je v délce 1 kilometru neprůjezdný předjížděcí pruh; na vozovce je voda v délce 100 m od OC Makro k Elbenu. Směr do Ústí nad Labem je zcela zaplaven a stává se neprůjezdným pro Osobní automobily. Volný je pouze jeden jízdní pruh ve směru z Ústí.

Objízdné trasy po uzavření Přístavní ulice:

Osobní automobily ve směru Praha – Děčín:
Pražská – MOK Pod Větruší – Malá hradební – U Nádraží – Předmostí

Osobní automobily ve směru Děčín – Praha:
Předmostí – Velká hradební – Pařížská – Brněnská – Panská – U Trati – MOK Pod Větruší – Pražská

Nákladní vozidla obousměrně:
Předmostí – Důlce – Hoření – Krušnohorská – Sociální péče – Božtěšická – Všebořická – Havířská – D8 – Žižkova – MOK Pod Větruší – Pražská.

Upozornění: Po dobu zaplavení komunikace Přístavní bude uzavřena ul. Masarykova v úseku Klíšská – Pařížská.

Proč se zatápí nedokončená vana v Přístavní ulici?

Průsak vody do Přístavní ulice.

Labe stále stoupá. Nejrazantnější nárůst hladiny byl zatím nejspíš mezi 8.50 a 9.50 hodinou, kdy Labe stouplo o 20 centimetrů na 590 centimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity se vyhlašuje při dosažení šesti metrů.

Ředitel Závodu Dolní Labe Jindřich Zídek uvedl, že hladina řeky má stále stoupat. Nyní proto vodohospodáři upřesňují modely, aby bylo jasné, zda bude třeba postavit kovovou protipovodňovou stěnu v Ústí nad Labem. Vodohospodáři již vypustili ústecká zdymadla, aby je připravili na velkou vodu.

Druhý povodňový stupeň byl dopoledne vyhlášen také na Labi v Litoměřicích a na řece Bílině v Ústí nad Labem. "Hasičské jednotky pokračují v čerpání vody ze zatopených sklepů, komunkací a lagun na různých místech kraje," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

SPA*
Slovní pojmenování
Hladina
I. Bdělost
Běžná situace, nehrozí nebezpečí, není třeba věnovat pozornost. Na tento stav se nevydává žádná výstražná informace.
450
cm
II. Pohotovst
Představuje potenciální nebezpečí, ale neočekává se neobvyklý nebezpečný jev. Doporučuje se věnovat pozornost hydrometeorologickým podmínkám při provádění aktivit vystavených jejich působení.
530
cm
III. Ohrožení
Je předpovídán nebo pozorován nebezpečný hydrologický a/nebo meteorologický jev. Je nezbytná bdělost a potřeba sledování hydrometeorologické situace. Lze očekávat materiální škody na větším území nebo velké následky při lokálním postižení a omezení prováděných aktivit.
600
cm
III. (!) Extrémní ohrožení
Je předpovídán nebo pozorován nebezpečný a výjimečně intenzivní hydrologický a/nebo meteorologický jev. Je nezbytná nejvyšší ostražitost a potřeba častého sledování informací o hydrometeorologické situaci. Lze očekávat značné materiální škody na velkém území nebo katastrofické následky při lokálním postižení, ohrožení životů a výrazné omezení prováděných aktivit.
1082 cm

Poznámka: Symbol hvězdičky = Stupeň povodňové aktivity.

A výhled? Podle Ivany Solničkové z ústeckého magistrátu je na sobotní ráno předpoklad 650 cm, v neděli má být dosaženo dokonce výšky 800 cm.To znamená přerušení trolejbusového provozu mezi centrem a Krásným Březnem a nahrazení autobusy jedoucími přes Benešův a Mariánský most. V případě dalšího vzestupu pak náhradní doprava jezdí přes Výstupní, Stříbrnickou a Hoření ulici.

"Informace lidé získají prostřednictvím sms InfoKanálu, dále prostřednictvím hlásičů VISO a ti, co mají zpracované povodňové plány formou sms-Connect," dodala Solničková.

Nejen Labe stoupá…

Tající sníh, deště a vysoké teploty nezvedají pouze Labe. Ze svého koryta se vylila také Bílina v Trmicích, na které od 8.00 hodin platí druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina dosahuje 198 centimetrů (k 10.10 hodin).

I soudy se obávají

Pavouci ve sklepních prostorách ústeckého krajského soudu zažívají nejvyšší stupeň ohrožení. Blíží se k nim velká voda. Vedení ústeckého krajského soudu ví, že během soboty nastane v areálu ústeckého krajského soudu krizová situace.

Hladina Labe přesáhne hodnotu 650 cm. „Od šesti metrů jsme v pohotovost, o půl metrů vyšší hladina Labe nad šest metrů znamená, že do podzemních prostor justičního areálu na Střekově na břehu Labe začíná prosakovat voda. Čili musíme vyklidit věci ze skladů a nářadí, které jsou ve sklepní části objektu krajského soudu,“ uvedl k situaci Jan Tobiáše, ředitel správy ústeckého krajského soudu.

Zpracovávají Petr Sochůrek, Filip Vlček a redakce
s použitím materiálů od ČTK