V našem regionu roste počet lidí, kteří by chtěli studovat při zaměstnání střední školu. Důvody, které je k tomu vedou, jsou jednoduché. Lépe se uplatní na trhu práce a s maturitou budou mít větší možnost výběru zaměstnání. Studovat při práci ovšem není jednoduché.

„Dodělávám si maturitu, abych si zvýšil kvalifikaci. Dělám to spíš pro sebe, jako určitý vklad do budoucna. Práci mám a zaměstnavatel mi i umožnil brát si studijní volno, když si to nadělám,“ poděli se o svou zkušenost Karel Suchánek, který studuje obor podnikání na Střední škole řemesel a služeb Ruská v Děčíně. Dodal, že když se mu podaří udělat maturitu, chce zkusit i studium na nějaké vysoké škole.

Jana Červeňáková z informačního poradenského střediska děčínského úřadu práce lidem, kteří mají o dodělání maturity zájem, nabízí pomoc: „My ve středisku sice nemůžeme zájemcům o maturitu poskytnou finanční podporu, ale můžeme jim dát veškeré informace o školách, které dálkové studium nabízí. Na Děčínsku jsou jenom tři. Dvě ve Varnsdorfu a jedna v Děčíně. Zájem o nástavbové studium na nich je obrovský. Zejména o obor podnikání, který je, na rozdíl od odborných technických studijních oborů, vhodný pro všechny.“

To potvrdila i Jarmila Mahnelová z varnsdorfské Střední školy služeb a cestovního ruchu: „Letos otevíráme právě obor podnikání. Hlásí se nám i zájemci z Prahy. Studium u nás je totiž zdarma, což je pro zájemce velká výhoda. Předpokládáme, že naplníme dvě třídy.“

Podotkla, že dospělí, kteří si tímto způsobem chtějí zvýšit kvalifikaci, berou školu velice vážně a většina z nich studium dokončí. Přesto, že chodit jednou týdně do školy pro ně není z mnoha důvodů jednoduché.

„Letos mě zájem lidí o maturitní nástavbu překvapil. Otevíráme jednu třídu oboru podnikání a nepřijmeme všechny, kdo by chtěli studovat. Nemůžeme bohužel otevřít tříd víc, protože jejich počet určuje jako zřizovatel školy Kraj,“ řekl Milan Soukup, ředitel SOŠ Ruská v Děčíně. Také on si myslí, že dospělí podávají ve škole lepší výkony, než studenti denního studia a většina jich dostuduje.

Jana Červeňáková z úřadu práce ještě dodala, že o dálkové studium se mohou ucházet i lidé, kteří jsou momentálně bez práce: „Pokud si zvolí tuto formu studia, zůstávají u nás v evidenci.“

Uchazeči o dálkové studium na středních školách si mohou letos podat přihlášky do dvacátého března. Pokud budou přijati, čekají je tři roky školy, a na konci maturita.