Odborník na výživu Martin Forejt působí mimo jiné i jako odborný asistent na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně na Ústavu preventivního lékařství. V současné době je spoluřešitelem významného výzkumného projektu Obezita a její genetické pozadí.

Sonda: Děti by se v děčínských restauracích najedly. ČTĚTE TADY>>>

Jaká jídla si děti objednávají v restauracích nejčastěji?

Hranolky, kečup, smažený sýr, krokety, občas těstoviny. Jídla samozřejmě pro organismus nevhodná.

Co dětem, pokud taková jídla konzumují často, hrozí?

To samé co dospělým. Vysoký krevní tlak, špatný cholesterol, nadváha. A takových dětí neustále přibývá.

Jakou máte Vy zkušenost s dětskými jídly v restauracích?

Stejnou, jako všichni ostatní, tedy špatnou. Nikde jsem neviděl speciální nabídku pro děti a pokud ano, sestávala ze smažených řízků, rybích prstů, smažených brambor a podobně. Netvrdím, že by restaurace měly mít speciální nabídku pro děti, ale měly by být alespoň schopné nabídnou poloviční porce normálního jídla za poloviční cenu. Rodič pak může vybrat dítěti z nabídky salátů, dušených mas, nebo masa udělaného přírodně, z těstovin. Samozřejmostí by mělo být i to, že pokud nemají dětské porce, nabídnout porci velkou a přinést dva talíře. To aby rodič mohl oddělit část svému dítěti.

Ptali jsme se dětí: Co si dáváte v restauraci k obědu? ČTĚTE ZDE>>>

Co byste v běžné nabídky v restauraci vybral Vy svému dítěti?

Osobně bych dítěti bych těstoviny, případně salát.

Setkal jste se někde v restauraci s tím, že by dítěti nabídli třeba jogurt?

Nikdy, jedině na nějakém rekreačním pobytu ke snídani. Restaurace nejsou ve většině případů schopné nabídnou ani mléko, nebo třeba jen vodu natočenou z kohoutku, natož jogurt.

Jak by mělo vypadat jídlo připravené pro dítě?

Musím zase zopakovat, že by rozhodně nemělo být smažené, ale připravené kvalitně, z kvalitních surovin, nikoliv tedy z mražených polotovarů jako jsou třeba rybí prsty.