Opravená silnice

„Větší projekt se týká opravy místní komunikace mezi obcí a školou. Silnice je ve špatném stavu, celá ujíždí," popisuje místostarosta Markvartic Libor Kunte, proč se obec s přibližně 700 obyvateli chce pustit do poměrně rozsáhlé opravy.

Dohromady vyjde oprava silnice na více než jeden milion korun, polovinu z toho zaplatí právě ministerská dotace. Markvartice tak vyjde oprava silnice, po které každý den míří ke škole stovky lidí, na 560 tisíc.

Nové dětské hřiště

O něco méně peněz než do nové silnice investují Markvartice do zbrusu nového dětského hřiště. Na to se jim ale podařilo, v procentech vyjádřeno, získat větší dotaci.
„Dotace činí 400 tisíc korun, dalších 200 tisíc korun přidá obec," říká místostarosta.

Nové dětské hřiště vyroste nedaleko školy, takže jej budou moci využívat při výuce
i její žáci, případně děti ze školní družiny.

Podle Kunteho bude velkou výhodou nového hřiště jeho umístění. Vyroste v klidné lokalitě, kde se rodiče nebudou muset bát, že jim dítě vběhne pod auto. Hřiště bude navíc ještě i oplocené, aby na něj například v noci nemohla zvířata.

„Chceme vybudovat oddychovou zónu, kde se budou všichni cítit dobře. Na novém dětském hřišti bude altán, prolézačky nebo lanové prvky," popisuje plánované dětské hřiště Kunte.
Investice do dětských hřišť prodražuje povinnost mít všechny herní prvky certifikované. To by mělo zajistit jejich bezpečnost.

Pokud se vše podaří podle plánů, měly by obě akce být hotové do konce letních prázdnin. Záleží ale na tom, jak se podaří zvládnout administrativní proces, který bývá u investic financovaných prostřednictvím dotací nejnáročnější.

Stačí totiž, aby se některý neúspěšný uchazeč odvolal 
k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a vše se může zdržet o mnoho měsíců. Antimonopolní úřad totiž nemá ze zákona žádné lhůty, ve kterých musí podobné podněty vyřídit. Navíc i zde je prostor pro odvolání proti prvoinstančnímu rozhodnutí.

Čekají i další dotace

Markvartice ale dvěma úspěšnými žádostmi nekončí. Mají připravené již další žádosti o finanční příspěvek, některé žádosti jsou dokonce již podané. Obec by také ráda opravila kabiny na fotbalovém hřišti, které využívají desítky sportovců.

Další žádost o dotaci by měla směřovat do bezpečnosti v obci. Markvartice by totiž rády pořídily také přepravní dodávky pro své dobrovolné hasiče.
Ti by tak mohli jezdit k zásahům moderním a dobře vybaveným autem.