V rozhovoru pro Týdeník Děčínsko mluví afrikanistka a bývalá diplomatka Marie Imbrová o chytaném programu Africké léto v Děčíně a africké kultuře celkově. "Afričanům hodně ublížilo, že jsme jim my, jako vyspělá euroamerická civilizace vštípili názor, že se mají chovat individualisticky. Že se jedinec má starat hlavně o sebe, což je pro africký svět zničující. Protože ještě před padesáti lety žili ve společenství širší rodiny a podporovali se navzájem,“ říká Imbrová.

V děčínském muzeu připravujete dlouhodobou akci Africké léto. Proč zrovna v Děčíně?

V Děčíně jsem měla v posledních letech v Baru Bodenbach na pozvání ředitele muzea Vlastimila Pažourka několik přednášek. Jedna se týkala Zimbabwe jako takové a hyperinflace. Druhá mapovala stopy Čechů v Zimbabwe, při které jsem pochopitelně začínala Emilem Holubem. Ale také jsem zmínila děčínského rodáka a misionáře Ignáce Arnože, který se stal biskupem v Bulawayo. Na základě této přednášky mi pracovníci muzea poskytli nadstandardní servis a dohledali doklady o Arnožově rodině. Podařilo se dohledat některé dopisy jeho bratra, víme i kdy byl vysvěcen. To je dobrý základ minimálně pro jednu výstavu a především publikaci. Protože to, co se nezaznamená, není trvale přístupné.

Ilustrační foto.
Horolezec spadl ze skály u Tisé, letěl pro něj vrtulník

Co by mělo být součástí Afrického léta?

Rádi bychom, aby se lidé o Africe dozvěděli to, co je zajímá, jak se africký kontinent mění, a v rámci možností chceme, aby naše nabídka byla různorodá a pestrá. Proto chci pozvat do vašeho města i zajímavé hosty. V samotném muzeu budou stěžejními body dvě výstavy. Jedna už je téměř připravena a bude se věnovat šperkům, které pochází z mé sbírky. Druhá by měla vzniknout ve spolupráci s některými děčínskými rodáky, pokud zapůjčí na výstavu své exponáty. Připomenout by se měl také biskup Arnož. V doprovodných programech chceme poskytnout i mladým lidem možnost podívat se na Afriku jinýma očima. Takže spolupracujeme s organizacemi, které již dnes Afriku nějakým způsobem pokrývají. Například s festivalem Jeden svět nebo jednáme se zdejší zoologickou zahradou o akci pro děti a širokou veřejnost.Uvažujeme také o pozvání afrického bubeníka. Budeme samozřejmě reagovat na zájem návštěvníků, protože například přednáška se dá udělat různým způsobem a v různých formátech.

Kdy by se mělo Africké léto uskutečnit?

Hlavní fáze by měla proběhnout od května do června, abychom mohli zapojit co nejvíce i děti ze škol. Přes prázdniny budou výstavy otevřené a jednotlivé akce bychom rádi zapojili do běžného života Děčína. V září, až se děti vrátí do škol, můžeme úspěšné akce zopakovat.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Děčínsko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.