Babí léto je tradičně spjaté s Mariánskými poutěmi. Ty letošní nabídnou pestrou nabídku divadla a hudby, chybět ale nebudou ani slavnostní mše v kostelích.

VOJENSKÝ TÁBOR

Benešovskou Mariánskou pouť zahájila v pátek večer slavnostní mše v kostele a divadelní představení ústeckého Činoheráku Dva páni z Verony.

Naplno se pak program akce rozjede v sobotu dopoledne v okolí kostela. Vystoupí muzikanti ze školy v saském Heidenau, v kostele budou komentované prohlídky a v příkopech za kostelem bude vojenské ležení.

V Zámecké ulici bude možné navštívit dobové tržiště a po městě pojede historický dvoupatrový autobus. Odpolední program doplní Centrum dětí a mládeže soutěžemi a dílnami pro nejmenší. Pódium u fary nabídne pohádku a řadu hudebních vystoupení.

Akci zakončí v neděli v 9 hodin mše. „Pouť by měla hlavně oživit historické památky v našem městě,“ říká benešovský starosta Filip Ušák.

SHOW MAŽORETEK

Během mariánského víkendu bude živo také v České Kamenici. Zdejší pouť odstartuje na náměstí v 10 hodin Českolipská muzika, následovat bude vystoupení roztleskávaček z České Kamenice a mažoretek z Nového Boru.

Od 14 hodin vystoupí Garance, následně Crazy dogs, Mateřská.com nebo revival Wanastowek. Sobotní program pak zakončí ve 22 hodin ohňostroj. V parku vystoupí Sváťovo dividlo nebo skupiny Anka a Jehla.

V neděli se uskuteční v Mariánské kapli od 15 hodin koncert Českokamenického komorního sboru.

Poutní místo ve FilipověNejvětší Mariánská pouť se na Děčínsku nekoná v září, ale v lednu. Ve Filipově u Jiříkova si tak připomínají jediné zjevení Panny Marie v Čechách v 19. století. To je datováno na 4. hodinu ranní v noci ze 12. ledna na 13. ledna 1866 v domě čp. 63, při němž se uzdravila Magdalena Kadeová. Na místě zjevení vyrostla v letech 1873 – 1885 bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů, která se stala významným poutním místem litoměřické diecéze. Zjevení Panny Marie si věřící každoročně připomínají noční poutí.