Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej uvedl, že je kromě toho policisté viní kvůli výběrovým řízením na externí poradce. Policisté vyčíslili škodu na 120 milionů korun. V případě uznání viny hrozí členům bývalého vedení nemocnice až osm let vězení.

Podle Ibeheje kriminalisté obviněné podezírají, že v roce 2008 v rámci vyhlášení veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení stanovili taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele. „Cenovou nabídku v celkové výši cca 417 milionů korun pak měli akceptovat, přestože měli vědět, že akciová společnost Krajská zdravotní a. s. mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji, kdy svým jednáním měli způsobit této akciové společnosti škodu ve výši cca 82 milionů korun," uvedl.

Výběrové řízení proběhlo 
v září roku 2008. Zakázku dostalo na starosti sdružení Hospimed a Puroklima.

Ibehej dodal, že obviněné stíhají i v souvislosti se zadáním sedmi výběrových řízení k získání expertních poradců pro přípravu dotačních žádostí do ROP Severozápad. „Podle závěrů kriminalistů  byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace v dané době u obdobných projektů řádově několikanásobně nižší," uvedl.

Konkrétní jména obviněných ale kriminalisté neuvedli. Členů představenstva tehdy bylo pět –   současný ředitel KZ Eduard Reichelt, ekonomický náměstek a krajský předseda ODS Petr Fiala, René Budjač, Tomáš Indra a Miloslav Řehák.

„Nebudu vám nic komentovat," řekl ČTK k obvinění tehdejší předseda představenstva Budjač.

„Nakupovalo se vždy na základě veřejné zakázky a vždy zcela podle zákona. Jakákoliv obvinění proto považuji za neodůvodněná a nepodložená," uvedl Reichelt.

Vlastníkem Krajské zdravotní a. s. je Ústecký kraj. Hejtman Oldřich Bubeníček Deníku řekl, že má o všem jen zprostředkované informace. „Myslím, že situací se bude zabývat Rada kraje 10. července. V té době bychom mohli vědět již více," uvedl.

Situaci bude nejspíše řešit 
i představenstvo společnosti. „Nebyli jsme s tím oficiálně seznámeni, nedostali jsme srozumění ani od policie. Dotyční pánové nám budou muset na nejbližším jednání představenstva říct, oč se jedná," řekl člen představenstva,  děčínský primátor František Pelant.

To si myslí i senátorka Alena Dernerová, která před lety jako první na kauzu upozornila. „Platí presumpce neviny. Ale kvůli dobrému jménu  KZ by bylo dobré, kdyby se lidé, kteří dosud v KZ  působí, ke všemu postavili čelem a odešli," uvedla.

Výbor regionální rady podle mluvčího dotačního úřadu Vojtěcha Krumpa včera rozhodl, že KZ musí kvůli pochybením vrátit 130 milionů korun z dotace, kterou na nákup přístrojů dostala. Rozhodnutí padlo ještě před oficiálním oznámením obvinění členů bývalého představenstva.

Mluvčí KZ Jiří Vondra uvedl, že o tomto rozhodnutí nemocnice ví neoficiálně. „Stanovisko zaujmeme, až si 
ho prostudujeme," uvedl. KZ vždy tvrdila, že nákup byl v pořádku. Naposledy v pondělí vedení nemocnice uvedlo, že pro vracení nevidí důvod.