Téměř přesně po roce otevřelo včera Mateřské centrum Sovička z Jílového nové prostory. Nové prostory se podařilo získat Sovičce 
v jednom z křídel mateřské školky v Javorské ulici. Předchozí místo nedaleko náměstí se totiž rozhodlo centrum před prázdninami opustit.

„Dlouhodobě jsme hledali jiné místo, protože původní prostory u náměstí byly poměrně dost malé," říká koordinátorka MC Marie Králová.

Poslední kapkou pak byly náklady na energie.

„Ty pro nás byly opravdu neúnosné. Během prázdnin se nám podařilo vytipovat za přispění jedné z maminek chodících do centra vhodné prostory, kde by mohlo centrum fungovat," vysvětluje Králová, co předcházelo stěhování.

Vedení centra proto začalo intenzivně jednat s jílovskou radnicí o nových prostorech. V těch vytipovaných ale v té době působili malí hasiči, kteří je využívali jednou týdně.

„Museli jsme se s nimi nejprve dohodnout, zda by se stěhováním souhlasili. Což se nakonec podařilo a díky vstřícnosti ředitelky základní školy našli hasiči nové působiště ve škole a my jsme mohli začít chystat úpravy prostor v Javorské ulici. A musíme poděkovat i vstřícnosti radnice, protože v nových prostorech nemusíme platit ani nájem 
a energie, což pro nás dříve byla opravdu velká zátěž," popisuje Marie Králová týdny předcházející samotnému stěhování.

Převzetím klíčů ale starosti pro lidi z mateřského centra neskončily. Dříve totiž toto křídlo školky sloužilo jako posilovna a bylo třeba jej upravit pro potřeby mateřského centra. Kromě vymalování bylo nutné například položit 
i nové krytiny nebo udělat zbrusu nové kryty topení.

Slavnostního otevření nového centra se zúčastnila řada maminek, které chodily s dětmi již do původního centra 
u náměstí. Prohlédnout si činnost centra, které kraj podporuje, si přišla i krajská radní pro sociální oblast Jana Ryšánková.

„Mateřská centra dlouhodobě jako kraj podporujeme, protože jsou nedílnou součástí života. A jsou velmi potřebná," uvedla Ryšánková.

Nové centrum se líbilo hned na první dojem nejen dětem, které se rozeběhly do prostorné herny, ale i maminkám, které na otevření přišly.

„Nové prostory se s těmi původními téměř nedají porovnat. Tady je to všechno mnohem větší, je zde více místností i pro nejrůznější cvičení nebo kurzy," řekla jedna z maminek.

Také v nových prostorech bude MC Sovička nabízet řadu kurzů.

„Navazujeme na kurzy, které jsme měli již v minulosti. Rodiče s dětmi se tak mohou těšit například na jazykové kurzy, na jógu nebo cvičení pro nejmenší děti. Nově pak otvíráme například kroužek pro minimažoretky a navázali jsme spolupráci s děčínským skautským střediskem Sojčáci," říká koordinátorka s tím, že nabídku najdete na webových stránkách MC Sovička.

„Některé kurzy již máme plné, ale například v dramaťáku, waldorfském miniklubíku nebo v angličtině pro děti je ještě několik málo volných míst," dodala Králová s tím, že od srpna se podařilo díky dotaci zaměstnat dalšího člověka, který má s prací v MC dlouholeté zkušenosti.