Když chce Andrea Horová ze Starých Křečan udělat velký nákup, musí nasednout do auta a zajet do některého z hypermarketů ve Varnsdorfu, v Rumburku anebo dokonce v Teplicích, kam jezdí za příbuznými. V Křečanech totiž může nakoupit jen to nejnutnější.

„Třeba maso tu mají v obchodě jen mražené, z ovoce a zeleniny jen to základní a navíc je to všechno dražší než ve velkých obchodech,“ řekla Andrea. Speciální a luxusnější zboží tu nedostane vůbec. „Asi si obchodníci myslí, že na to na vsi nemáme peníze,“ míní Horová.

Obdobné je to v dalších malých obcích na Děčínsku. Třeba v Rynarticích musí tamní obyvatelé buď sjet do Jetřichovic nebo také do větších měst. V zimě je to ale problém. „Jsme předzásobeni tím, co nejvíce potřebujeme, do mrazáku dáváme i pečivo a máslo, minerálky nakupujeme po několika baleních, maso také mrazíme,“ tvrdila jedna z tamním stálých obyvatelek.

Větší obchod je dole v Jetřichovicích. Má ale také jen to nejnutnější.

Merboltice mají něco přes sto šedesát obyvatel. Ani oni nemají možnost si ve vsi nakoupit.

Sousedská výpomoc

„Dřív tady byla Jednota, jezdila sem i pojízdná, ale to jsou doby dávno minulé. Dneska by se tu malý obchodník neuživil,“ vysvětlila starostka obce Hana Kučerová.
A tak Merboltičtí, kteří nemají auto, nasedají do autobusu a na nákupy jezdí do nejbližších Verneřic. Ti ostatní do větších měst na velké nákupy. Prý v Merbolticích funguje i sousedská výpomoc.

„Pokud někdo jede autem na nákup, poptá se sousedů, zejména těch starších, co potřebují dovézt a doveze jim to,“ tvrdila starostka.

Jeden z provozovatelů měl zájem jezdit do obce s pojízdnou prodejnou. Na to ale požadoval finanční příspěvek.

„Udělali jsme mezi lidmi průzkum, zda by prodejnu chtěli. Nebyl zájem, tak jsme příspěvek neschválili,“ řekla starostka Kučerová. Navíc by se jí i příčilo, podnikateli přispět. To by pak mohl chtít obecní peníze jakýkoliv podnikatel,“ poznamenala.

V některých obcích si lidé ale mohou nakoupit, co potřebují. Třeba v Markvarticích. Tam má obchod se smíšeným zbožím Božena Novotná a lidé tu dostanou téměř všechno. Jen pro maso musí jinam.

„Ale nabízím čerstvou uzeninu, kterou beru od šesti různých dodavatelů. Dělám to také kvůli tomu, že si tu lidé občas postěžují, jaké špatné uzeniny nakoupili právě v supermarketech,“ poznamenala majitelka obchodu Božena Novotná.

Malí obchodníci se shodují, že uživit se na vsi dá velkou práci. „Dneska už má skoro každý auto a pro velký nákup si dojede. My malí obchodníci ani nemůžeme velkým supermarketům konkurovat cenami, proto je dobré se zaměřit na zboží denní spotřeby, hlavně tedy pečivo. Kvůli rohlíkům lidi do supermarketu denně nepojedou,“ dodala obchodnice Novotná.