Městská policie má smysl, nicméně na malých obcích si ji nemohou dovolit. Je to pro ně především velká finanční zátěž. Spoléhají proto na státní policii. Představitelé obcí se domnívají, že bezpečnost a pořádek má zajišťovat jen jedna policie, a to státní.

„My jsme městské strážníky v Krásné Lípě sice měli, ale už v roce 1996 jsme je zrušili,“ přiznal starosta Zbyněk Linhart. Je přesvědčený, že třiapůltisícové město nemá na vyhazování. „Abychom strážníky mohli zaplatit, museli jsme hlavně prodávat naše nemovitosti. Navíc zkušenosti s faktickým fungováním jejich práce byly slušně řečeno tristní, takže rozhodnutí, které padlo, bylo správné,“ řekl Linhart. Dodal, že dnes kdyby Krásná Lípa měla městskou policii mít, přišlo by to radnici ročně zhruba na dva a půl milionu korun. „A to je neúnosné,“ myslí si starosta. Ve městě bezpečnost a pořádek zajišťuje tedy jen státní policie. „V naší republice se pro slušného člověka vymahatelnost práva rovná téměř nule, zato darebákům se daří. Takže i tito policisté nemají, když dojde na lámání chleba, práci jednoduchou. U nás se situace s bezpečností ulicích a ochraně majetku zlepšila s příchodem nového náčelníka. Už více než rok se dokážeme na společných postupech domluvit a v tom, co město potřebuje postupně nacházíme společnou řeč,“ konstatoval,“ Linhart.

O zřízení neuvažují

V Těchlovicích si starostka Jaroslava Hýlová nemůže vynachválit spolupráci s děčínskými státními policisty. „My totiž na obecního strážníka peníze nemáme a ani v budoucnu o jeho zřízení neuvažujeme. Přiznám se, že mě to ani nenapadlo, protože naše spolupráce s policisty je vynikající,“ řekla Hýlová. Tvrdila, že kdykoliv se na ně obrátí, promptně vyhoví. „Za jejich služby obec nic neplatí. Prostě využíváme je jak potřebujeme a takový systém nám vyhovuje,“ přiznala těchlovická starostka.

V Jiřetíně pod Jedlovou rovněž nikdy strážníky neměli. „Osobně nejsem zastáncem městské policie. Chápu, že ve velkých městech státní policie asi potřebuje takovou výpomoc, ale my jsme obec o necelých šesti stech obyvatelích a potřebujeme každou korunu. Proto o zřízení městských strážníků neuvažujeme,“ nechal se slyšet starosta Josef Zoser. O klid a bezpečnost se podle něho má starat Policie České republiky. „Zkušenosti s ní jsou různé. Chtěli jsme, aby do obce zajížděla častěji a hlavně policisté vystoupili z aut a prošli terén. Bohužel, praxe je jiná,“ míní starosta. Dodal, že se mu nelíbí a považuje za jistý alibismus, když např. v chatové oblasti zastrkávají na nejrůznější místa lístečky, že oblast zkontrolovali. „Tak si to určitě nepředstavujeme, je to přinejmenším divné,“ domnívá se Zoser.

Někteří zástupci obcí si myslí, že samotná existence městské policie je chybou systému. V dnešní době, kdy narůstá kriminalita všeho druhu by bylo podle nich potřeba, aby to byli právě strážníci, kteří budou aktivně napomáhat státní policii, dohlížet na dodržováním zákonů a obecně závazných právních předpisů nebo odhalovat a řešit protiprávní jednání. Kvůli obecnému nedostatku peněz už nyní vědí, že v příštím roce jich budou mít ještě méně. Proto na něco podobného většina nemůže ani pomyslet.