Nárůstu kriminality se bojí některé malé obce na Děčínsku. Policie přiznává, že by potřebovala více peněz na benzín, aby mohla zajíždět i do obcí, kde nemá služebny, jenže letos musí tvrdě šetřit.

Některé obce se proto rozhodly, že policii samy pomohou a zřizují jim na své náklady služebny.

„My jsme jim u nás rezervovali místnost, vybalili ji počítačem, telefonem a internetem, stálo nás to asi dvacet tisíc korun,“ říká starosta Chřibské Jan Macháč. Policie totiž v obci služebnu neměla – zajíždí sem z Krásné Lípy. Obec ale měla obavy, že policie kvůli šetření nebude do obce jezdit moc často.

„Zatím jsme spokojení, stačí zavolat a přijedou. Je to pro nás výhodné, na městskou policii nemáme peníze,“ dodává Macháč.

„Policisté v Krásné Lípě mají k dispozici benzín na zajištění veškeré nejnutnější činnosti, nicméně pro kvalitní preventivní činnost by bylo zapotřebí jistě větší množství pohonných hmot,“ přiznává děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Pomocnou ruku nabídla policii také Dolní Poustevna. Tady bude služebna fungovat od začátku května. Místní služebna bude zatím fungovat ve zkušebním režimu. Služebna policie bude v městské budově. Radnice bude hradit její provoz a po policii nebude chtít žádný nájem.

Starostové z malých obcí se obávají i toho, že policie bude ze svých řad propouštět. Podle Haňky zatím není přesně určeno, kolik policistů odejde.

Co ale mezi starosty přetrvává, to je obava z nárůstu kriminality. Některé obce, jako třeba Chřibská, už ji letos totiž zaznamenaly. Narostl tady počet vloupání. Za první čtvrtletí loňského roku tu bylo zaznamenáno šest případů, letos za stejné období už 16 případů vloupání.

„Kriminalita roste témě ve všech regionech, přičemž okres Děčín není výjimkou,“ upozorňuje Vojtěch Haňka s tím, že se na růstu kriminality podílí řada faktorů, jako je například sociální situace obyvatel či výkupní cena železa a dalších barevných kovů.

V Chřibské došlo k nárůstu vloupání do chat stojících v okrajových částí obce. Nepochybně za nárůstem stojí i fakt, že chaty bývají v zimních měsících opuštěné a pro zloděje jsou tak poměrně snadným cílem.

Aby policie probrala se starosty situaci včetně ekonomického šetření, svolala si je do Krásné Lípy. Do policejního obvodu Krásná Lípa patří dále Doubice, Chřibská a Rybniště. Na celý tento rajón je v současné době vyhrazeno patnáct sloužících policistů, což je podle vedení policie nezbytné minimum k smysluplnému fungování policie v tomto obvodu. Na setkání se starosty policie přiznala, že snížení limitů na benzín může ohrozit mobilitu policie. Starostové se proto shodli na tom, že by policii mohli v případě nouze na benzín přispívat. Již totiž přispívají na provoz policejního mobilu – ten lidem slouží v případě, že jsou policisté mimo služebnu.