Opice se po celou dobu pohybují v okolí svého domova, zahrada se proto rozhodla umístit do lesa nedaleko zoo odchytovou klec, kterou si vypůjčila od Lesního úřadu. „Je to past na divočáky, kteří nadzvednou prkno spouštějící dveře rypákem. To opice neumí, proto kolega předělal celý systém na nášlapný. Takže opice přijde dovnitř, šlápne na jedno z prkýnek a tím spustí uzavírací mechanismus,“ vysvětluje Roman Řehák z děčínské zoologické zahrady, jak se rozhodli lapit uprchlíky. Použít na ně uspávací pušky nelze, protože by se vždy podařilo trefit nanejvýš jednu opici a další by se rozprchly do lesa. Tam jich v současné době je ještě šest z devítičlenné makačí tlupy.

Těsně za plotem zahrady tak na makaky čeká miska s vodou a hromada ovoce. Jak se totiž ukazuje, opice začínají mít hlad. Zoolog Roman Řehák jednoho z makaků v lese potkal, snažil se jej nalákat na jablko, ale marně. Opice, které ovoce hodil, si jej jen vzala a hned zmizela v lese.

Koláž Deníku
Zoo dělají uprchlí makakové vrásky, lidé v Děčíně se jejich útěkem baví

Zoo stále žádá lidi, aby pokud spatří opice, se ozvali na telefonní číslo 603 249 680. Jen během úterý 13. června volalo několik desítek lidí, že makaky v přírodě viděli. Jedním z takových míst opakovaně byl například palouk na Pastýřské stěně, který je oblíbeným vycházkovým místem a je zde i dětské hřiště. Zahrada, která je od středečního rána otevřená, také žádá, aby lidé odložili procházky po Pastýřské stěně a zbytečně tak makaky neplašili, případně nezaháněli dále od zoo.

Zdroj: Zoo Děčín