Padesát korun za metr čtverečný požaduje od svých nájemníků vlastník bytových domů v Rumburku. Dosud lidé platili jen dvacet korun. Majitel navýšil i zálohy za služby.

„Já jsem novou smlouvu nepodepsala, koupili jsme jiný byt a stěhujeme se,“ uvedla jedna z nájemnic. Za byt 2+1, velký zhruba pětašedesát metrů, by totiž po navýšení platila jen za nájem více než tři tisíce korun, se službami prý přes šest tisíc.

Jiní lidé podle nájemnice, která si nepřála zveřejnit jméno, ale redakce ho zná, podepsali. Údajně z obav, že je majitel vystěhuje na ulici, protože na vyšší nájemné nebudou mít peníze. Přitom někteří bydleli v bytech s regulovaným nájemným. I když má jejich majitel právo jednostranně nájemné zvýšit, musí o tom lidé vědět tři měsíce dopředu a nájemné může zvýšit jen o částku určenou státem. V Rumburku, za byt o velikosti 65 metrů čtverečných, kde původní nájemné bylo patnáct set korun, může majitel požadovat nejvýše 1637 korun.

Nikoho k podepsání smlouvy nenutí

Byty, je jich 144, patří teplické firmě J.P.M. Plus. Jednatel Jakub Matucha uvedl, že nikoho k podepsání nové smlouvy nenutí, ale nájemníci by ji měli podepsat ve vlastním zájmu.

„Od roku 2011 skončí regulované nájemné a já jim nájemné zvýším. Když nové smlouvy podepíší už teď, tak jim garantuji, že minimálně pět let zvýším nájemné jen o inflaci, takže se lidé nemusejí bát nějakých horentních zvýšení,“ poznamenal Matucha. Ekonomové mu dávají za pravdu. Inflace byla nejnižší od září 2003, a to na hodnotě 0,2 procenta. Analytici předpokládají, že v nejbližších měsících se může inflace v Česku dostat i pod nulovou hranici.

„Nejsem žádný zlatokop, s byty podnikám už od roku 1992, nekupuji je na spekulace, ale opravdu je spravuji, opravuji a poskytuji lidem bydlení,“ tvrdil Matucha. Spočítal, že nyní vyjde tržní nájemné v jeho dvoupokojovém bytě v domě v Rumburku, že na tři a půl tisíce, nájemníci musí platit i zálohy na služby. „Ano, zálohy na služby jsem zvýšil také. Lidé mi totiž v Rumburku za ně dluží skoro tři sta tisíc korun,“ poznamenal.

I když se Matucha dušoval, že na nikoho do nových smluv netlačí, lidé by si měli rozmyslet, zda je podepíši či nikoliv. V případě, že chtějí mít ještě rok a pár měsíců regulované nájemné, na návrh přistoupit nemusí a majitel jim zvýší nájemné jen o částku stanovenou státem.

V obecních bytech v Rumburku platí lidé regulovaný nájem ve výši 19,81 Kč za metr. Rumburk využil možnosti maxima pro příští rok a zvýšil částku na 25,18 Kč za čtverečný metr. „Nájemníky jsme o zvýšení samozřejmě informovali,“ uvedla mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.